Единствената Библиотека от преди 20 века, открита и реставрирана за туристически посещения у нас, е в Пловдив. Тя е част от Форум Север - най-представителната част на Централния площад на Филипопол, разположен в центъра и на съвременния град върху площ от около 25 дка. Самият той – една десета от него, скоро ще бъде официално открит. Археологът Мая Мартинова-Кютова разказва в аванс:
"Това е северната най-представителна част от Агората, където е разположен комплекс обществени сгради. Тук ще могат да се видят да видят Булифтериум, където е заседалвал Градският съвет на Филипопол; Градската библиотека – единствената сграда от този род, разкрита в България; и останки от една обществена сграда, която смятаме, че е гражданската Базилика. Имаме епиграфски данни, че се е провеждало съдопроизводство на Агората. Така че това е най- предстювителната, най-блестящо оформената като архитектурна декорация част от Градския площад".
Тя е била достъпна за населението на Филипопол. Затова на нея намират място всички важни надписи, които е трябвало да станат достояние на гражданите. Така тук ще видим една каменна библиотека от най-важните надписи на старогръцки, разположени на място; четири постамента за статуи – два от които на императорите Комод и Домициан, а другите на видни филиполци; няколко важни документа, между които едно императорско писмо. Всичко това – важно свидетелство за историята на града между 1 и 4 век след Христа. А как е изглеждала библиотеката по това време?
Консервационно-реставрационните дейности на Форум „Север“ са почти приключени. В момента се изработват табелите, които ще указват каменните свидетелства от римската епоха на Пловдив. Проучвани около 35 години с известни прекъсвания, скоро те ще бъдат официално открити за пловдивчани и гостите на града. За археолог Мая Мартинова-Кютова, сърце на проучванията тук, тази част на Агората е и огромна емоция: "Третото ми дете, като такъв го чувствам този обект. Защ съм оставила много от живота си тук".
През 5-ти век това място губи обществените си функции и се застроява с жилищни сгради. Днес то връща най-бляскавите си години, на ръка разстояние от Главната улица на живия Пловдив.
Чуйте още подробности в звуковия файл, а видео-репортаж очаквайте в youtube канала ни и тук:
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..
Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра. "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл на театър "Хенд", плод на обединената муза на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..