Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българска работа" е травма, а може и да звучи добре

„Галъп интернешънъл“ е вече 30 години тук! В първата част от тази юбилейна книжка са публикувани за пръв път спомени на Андрей Райчев и Кънчо Стойчев за българските политици и общественото мнение. Втората част е забавен обзор на Първан Симеонов с доста любопитни графики за последните 30 години. В третата част на книгата са гласовете на Иван Кръстев, Даниел Вълчев, Георги Лозанов, Бойко Василев, Владимир Йончев, Петър-Емил Митев, Марчела Абрашева, Мила Николова, Деян Деянов, Борис Попиванов, Юлиана Гальова, Яница Петкова, Светлин Тачев." 

Това е представянето на книжката, в която социолозите споделят своята работа, но и чрез която научаваме повече за обществения живот в тези 30 години у нас. 

В предавеното "Ден след ден" Първан Симеонов сподели, че иска да остане оптимист, въпреки често критуваната работа на социалологическите агенции, въпреки конспиративните теории и линията на обреченост в българското самоопределяне.

Според него имаме нужда от повече самочувствие и да се отърсим от комплекса за национална малоценност.

От работата си като изследовател на общественото мнение Симеонов е научил, че народът не трябва да се назидава, а да се слуша и да се мисли, докато се се слуша гласът му. А добрият политик е този, който не угажда на общественото мнение, а има способност да се изправи дори срещу него, ако трябва, и да го убеди в тезите си.

"Обикновено мислим за "българската работа" като за самопорождаща се травма. Но България в последните 30 години бавно и полеко се развива, избегна военни и етничиски конфликти, бяга от крайностите и затова съм оптимист, че с молко повече самочувствие "българска работа" ще звучи добре", казва социологът.

България трябва де стреми към челните места на клуба в който членува, но в сърцето си да остане при себе си. Просто трябва здраво да се работи и честно да се живее, казва Първан Симеонов  и завърши с оптимизма, но който държи

"Няма място за униние, няма място за съжаление, има място за път напред"

Цялото интервю можете да чуете в прокачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28