Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленият сертификат не отнема, а дава права


Малко повече от месец след въвеждането на Зеленият сертификат у нас – въпросът нарушени ли бяха  правата на част от гражданите остава тема на коментар и дискусия сред обществото и специалистите. Социологическите и правните аспекти на кризата КOVID-19 - все по-често са обект на анализ, а въпросът – дали Зеленият сертификат е легитимна мярка, или е дискриминация бе част от докладите на международна конференция в Пловдив на тема „Мерки за преодоляване последствията от кризата, предизвикана от пандемията COVID-19“. 

Автор на доклада е адвокат Ивелин Колев, който разглежда функционалната страна на заповедта и на приетите чрез нея мерки, анализира правната страна на въведените ограничения и търси отговор на важни въпроси, касаещи опазването на демократичните принципи, защитаващи обществения интерес.  В интервю за програма "Точно днес" юристът посочи, че  реално тази мярката е една легитимна мярка, адекватна за ситуацията към момента на въвеждането й, която имаше за цел не да отнема, а да даде права на  хората.

Въведената мярка - „зелен сертификат“, даваща възможност на лицата, които са ваксинирани или са преболедували вирусното заболяване COVID -19 да посещават определени обекти, за разлика от другите, които не са, предизвика интензивна дискусия в обществото. Мярката беше определена като дискриминация и дори като „фашизъм  от някои и това породи в мен желание да изразя мнение и направих съответните проучвания.

За страните от ЕС, въпросният сертификат е въведен чрез Регламент 953/14.06.2021 на Европейския парламент и на Съвета. Регламентът като нормативен акт е основен източник на производното право на ЕС и стои на върха на йерархията в нормативната система на съюза. Основната функция на този вид акт е създаването на еднообразно право в целия ЕС .

Непосредствената цел на Цифровия COVID сертификат на ЕС е улесняване на свободното движение на хора по време на пандемията от COVID-19, което е и един от основните принципи на Съюза. В своята същност зеленият сертификат представлява доказателство, че лицето на чието име е издаден е здраво и не представлява опасност за обществото. Благодарение на достиженията на съвременната наука, с голяма степен на категоричност може да се твърди, че целите на здравния документ биха могли да се постигнат единствено чрез: ваксиниране срещу COVID-19 с една от одобрените от Европейска агенция по лекарствата (EMA) ваксини; получен отрицателен резултат от PCR или антигенен тест; доказано преболедуване на COVID-19. Правата по организация на самото издаване на сертификатите са делегирани на националните органи на страните членки.

Освен страните от състава на ЕС, към системата за цифров COVID сертификат на съюза са се присъединили още осемнадесет държави, които не са членки, което сочи доверие в политиките на ЕС в борбата с пандемията (данни от официалната електронна страница на Европейския съюз към средата на ноември). Гражданите на ЕС, които притежават зелен сертификат, се ползват от редица привилегии, като свободното движение на територията на Съюза и на страните партньори.

Разговор с адвокат Колев може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вече цените на имотите растат, от септември с до 12% нагоре

Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната.   Според  него от средата на септември хората, които все още имат..

публикувано на 14.07.25 в 10:41
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10