Според политолога и журналист Явор Сидеров ще бъде сформирано правителство с мандата на първата политическа формация "Продължаваме промяната". В интервю за програма "Точно днес" той коментира новия политически сезон.
"Има много неща за вършене. Има редица неща свързани с пандемията, които чакат вниманието на едно редовно правителство, има неща свързани с икономическата обстановка, която е сериозна, има и неща свързани с външнополитическа обстановка, които чакат редовно правителство. Като разбира се бюджетът е едно от най-важните неща, но той, колкото и парадоксално да звучи, така или иначе търпи някакво отлагане. Има неща свързани с пандемията като връщането на учениците в училища, които са не по-малко важни. Тоест очакванията на хората към този парламент и правителство са изключително високи. То просто не може да си позволи провал по никакъв начин", коментира политологът.
По думите на Сидеров в обществото има много силен глад за прозрачност и видимост на политическия процес.
"Коалиционното споразумение, колкото и подробно да бъде написано, не може да влезе с всички детайли, които ще бъдат предмет на фокуса на новото правителство. То е от една страна застрахователна полица за политиците, от друга заявка за намерение. Ежедневният живот, ежедневният политически процес ще ражда все повече конкретни неща, които ще бъдат разглеждани под лупа и от гражданите, и от медиите, и от анализаторите. Изкуството на политиката е изкуство на управлението на риска. Риск винаги ще има. Това е четворна коалиция, като се има предвид, че една от участващите партиите е също коалиция. Би следвало да си даваме сметка, че всичко това, което се случва, се случва на ръба на бръснача. Риск от провал винаги има. И на коалицията, и на едно бъдещо правителство, и на парламента. Мисля, че съществува във всички сериозна политическа воля за справяне със тази ситуация. Присъствието на БСП на тези преговори и в едно бъдещо правителство е и необходимост, и резултат от способността, да се постигне консенсус относно бъдещите политически цели. От това което видяхме на преговорите такова желание има. Много хора не можаха да преглътнат присъствието на стари и познати лица от 90-те в екипа на БСП. Разбирам това напълно, предвид политическата история на тези хора, но фактът е, че те са в БСП, БСП е в Парламента и без БСП тази бъдеща коалиция не би могла да се случи, особено когато заявката е за разбиване на модела на ГЕРБ и ДПС в политиката. Така че отново коалиционната култура изисква да се проговаря и да се достигне до най-добрия възможен резултат с наличното. Трудно могат да си измислят друг коалиционен партньор трите останали партии, каза още анализаторът.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..