"Сега става дума за глобални промени и тенденции, които засягат и българската икономика. Но тъй като тя е много по-слаба от развитите европейски страни, у нас по причина, че сме много отворена икономика и тук е дошъл много чужд капитал, а българският е изчезнал от България, ветровете естествено ще брулят повече и ще дадем повече жертви". Това заяви икономистът и преподавател проф. Боян Дуранкев.
По думите му обаче тенденцията за повишение на цените не е нещо, което ще бъде продължително, защото в световен мащаб инфлацията през тази година ще бъде около 3-4%, в европейски - под 5%, докато у нас със сигурност ще минем до 6%.
"Освен това има и нещо друго - цените на петрола започнаха да падат и нищо, че търсенето се увеличава, увеличава се и предлагането. Това, което става е интересно, защото част от цените са превантивно увеличени, заради очакванията за инфлацията. В САЩ отчетоха независимо от инфлацията 37% увеличение на печалбите на фирмите. Вероятно и в България фирмите вдигат превантивно цените."
Проф. Дуранкев уточни, че в някои от големите магазини е наблюдавал как дори без да има нужда от повишение на цените при голяма реколта и голямо предлагане, те са започнали да растат леко нагоре, а сега се вдигат вече драстично.
"Тъй като държавата не е голям участник в икономиката, тя освен да призовава и да си измисля техники като намаляване на ДДС, което води до увеличаване на печалбите, но не толкова до намаляване на цените, това не е решение. Все едно при Ковид да даваме само витамин С и така да лекуваме. Голямата дилема на България е неолибералната политика, която ни наложиха и която си приехме доброволно през последните 30 години.
С допълнителните заеми, към които ще прибегне България, за да осигури договорените пари за МРЗ, майчинства и т.н., ще премине нормативната логика от 3% от БВП да бъде дефицита и вероятно ще стигне до 4,5%. Вероятно е през 2025 г. ЕС да си затвори очите за изпълнението на критериите за влизане в еврозоната за източноевропейските страни и да ни даде една логика за средносрочна инфлация и средносрочен дефицит. Бедата е, че тези заеми обаче трябва да се връщат и това ще трябва да направят хората, които сега са във възрастта между 15 и 50 години".
Проф. Дуранкев бе категоричен, че държавата трябва да прекрати подпомагането на бизнеса, освен този, който по време на пандемията е бил 100% затворен. Старото нормално е вече умряло, а новото е различно.
"Да не претоварваме обаче като граждани новото НС и новото Правителство с очакванията, че ще рукне благодат отвсякъде. Необходимостта в момента е увеличение именно на МРЗ, за да се компенсира инфлацията, защото там най-много са пострадали хората и ако следваме логиката на инфлацията, увеличението не трябва да бъде 60, а от 80 до 120 лв."
Първото нещо, което трябва да реши бъдещото Правителство след здравеопазването, е проблема с енергетиката, подчерта проф. Дуранкев.
"Прекрасният нов свят няма да дойде със стари средства. Икономистите и юристите, които влизат в НС, са тези, които носят в своите чанти старите средства - това са ниските данъци, високи и добри условия за бизнеса, а за гражданите ще бъде всеки за себе си, пък - кой, както може. Това нещо - с десни средства да се реализират леви идеи, не се е случило никъде по света. Няма да се случи и в България".
Чуйте повече от звуковия файл:
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..