„Първите два неуспешни опита за съставяне на правителство бяха заради ИТН. По тяхна воля сега ще се състави правителство“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив журналистът Емил Спахийски.
„Нищо по-различно няма от предишните 2 избора. Разликата е, че вместо ИБГНИ имаме Възраждане, но за сметка на това останалите гласове на ПП заедно с БСП, ИТН и ДБ дават точно толкова депутати, колкото можеха да направят правителство през април и юли. Тогава инатът на ИТН провали такова правителство, в момента те са изключително сговорчиви и поради тази причина 99,9% ще има правителство“, каза журналистът.
„Защо това не се случи, когато те бяха 2-ра, а след това и 1-ва политическа сила, не мога да кажа. Ясно е, обаче, че когато има една маса с много богата трапеза и на нея трябва да седнат 4-ма души, те ще го направят. Ако, обаче, се скарат за десерта, правителството може и да се развали. Управлението е въпрос на подялба“, обясни Спахийски.
Според него важното при съставянето на правителството е да има разговор между председателя на НС, министър председателя и народните представители.
„Председателят на НС е най-важният човек в държавата. Позорно е той да не може да накра министъра да слуша народните представители!“, категоричен бе Спахийски.
Преговорите пред камера Спахийски коментира:
„Лъжат ни! Това, което говорят пред екрана, няма нищо общо с това, което ще видим после“.
Той обясни, че обществото може да разбере каква политика може да очаква от правителство по министрите, които се избират.
„В момента имаме един много важен приоритет и това е съдбата на РСМ. Ако направят министър на външните работи Димитър Гърдев, това означава, че тези политици наистина мислят за БГ. Ако техният избраник е друг, това означава, че Македония ще бъде продадена за секунди“, заяви Спахийски.
Цялото интервю с журналиста Емил Спахийски слушайте в звуковия файл.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...