Издателството е сред създателите на историята на българското частно книгоиздаване, като през годините е помогнало за утвърждаването на редица български и чужди автори. Средно на година „Хермес“ изкарва на пазара около 250 заглавия.
Управителят на „Хермес“ отрича информациите, че българите не четат книги.
„30 години вече се изморих да повтарям, че ако нямаше интерес към книгите в България, то ние няма как да съществуваме. А сме издали за 30 години 25 милиона екземпляра, това е огромно количество книги. Не сме и само ние, има поне 150 български издателства“, категоричен е Стойо Вартоломеев.
Той е категоричен, че книгата не е просто прозорец към света, а е огледало, в което човек може да погледне в себе си.
Издателството подготвя специална библиотека за Пловдив, която ще носи името „Седемте хълма“. Книгите от поредицата ще са посветени на историята на града.
„Седемте хълма“ ще включва книги, свързани с историята на Пловдив. Решихме да обявим тази инициатива на 30 годишнината на „Хермес“, защото смятам, че историческата памет се възприема най-добре чрез художественото слово“, каза още Стойо Вартоломеев.
Издателство „Хермес“ е създадено през 1991 година, а първата книга е „Тайнствените сили в природата“ от Камий Фламарион. Най-голям успех на издателството в първите години носи поредицата „31 забравени любовни романа“. Само от нея са продадени над 4 милиона екземпляра и тя се превръща в истински феномен в историята на новото българско книгоиздаване.
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..