Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-добре 30 лв. към пенсиите за година, вместо 60 лв. за половин

Георги Ганев
Снимка: БГНЕС

В бюджета за 2022-ра година ще бъде заложен дефицит от 2,9 % от брутния вътрешен продукт обяви днес служебният министър на финансите Валери Белчев. Заложени са 4 на сто инфлация, минимална песния от 370 лв  и минимална работна заплата от 710 лева. 

Яснота по въпроса с дефицита имаше тази сутрин, но тук не става въпрос за проектобюджет, а за числа, които финансовият министър е избрал да ни каже по някакви си негови критерии. Ако говорим за проектобюджет, то трябва да има качен на сайта на Министерството на финансите документ плюс мотиви за средносрочна бюджетна прогноза, отбеляза макроикономистът Георги Ганев, избран за депутат от Демократична България. 

Иначе, коментирайки темата, той заяви, че 2,9 процента дефицит звучи напълно възможно, особено в светлината на това, че преизпълнението на приходите за тази година върви много сериозно до степен, че българският бюджет може да завърши годината почти без никакъв дефицит. 

По думите му това ще има стимулиращ, а не ограничаващ ефект за икономиката, като отбеляза, че няма как да коментираме конкретни числа, без я да сме запознати с цялостната  рамка, а тя не е публично представена. 

Увеличението на минималната пенсия не е по силата на закона за бюджета за 2022-ра, а по силата на актуализирания бюджет за 2021-ва. Това ще се случва по Коледа и още тази година вече ще се води, че тя е 370 лева, каза Ганев. 

Оттук-насетне, ако се предвижда, че има достатъчно резерви в бюджета, за да се даде добавка, то това трябва да се предвиди за цялата календарна година. Не някой да каже по средата на годината - досега имахте, но повече - няма. По-добре да има по 30 лева за 12 месеца, отколкото 60 лева за половин година, каза още макроикономистът. 

Според Ганев проведените експертни разговори между четирите политически сила са били конструктивниь а търсенето на компромис е надделявало за сметка на  търсенето на конфликт. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45