Банката ще съдържа архивен видео материал от дейността на сдружението и развитието на Център за съвременно изкуство в Пловдив - Баня „Старинна“ от целия период на дейността му от 1995 до 2020 г. Качените засега видео филми са около 20, но те могат да бъдат видени от всички, без значение в коя точка на света се намират. Предстои да бъдат филмирани и дигитализирани още 50 осъществени през годините събития.
Като аргумент за създаването дигиталната архивна банка Миразчиев подчерта, че много от събитията, които са се случвали физически в баня „Старинна“ в Пловдив, не са били видени от голяма част от публиката, интересуваща се от съвременно изкуство. „Голяма част от тях са на много високо ниво, с участието на водещи съвременни артисти и те са документални свидетелства“, подчерта още Емил Миразчиев.
Пламен Панов бе категоричен, че Сдружението е успяло да постави темата за съвременното изкуство в Пловдив реално, а Дигиталната банка ще може да съхрани чрез почти 30-годишния труд на творците трансформациите, еволюцията, предизвикателствата и противоречията на съвременното изкуство. Община Пловдив е ангажирана да подкрепя изкуството във всичките му форми, в това число – и съвременното изкуство.
Сдружение „Изкуство днес“ стартира своята дейност с първото издание на седмица на модерното изкуство през 1995 г. с подкрепата на Община Пловдив. Благодарение на партньорството на двете институции, Баня „Старинна“ се наложи в национален и международен контекст като престижно място за показване на високо качествено съвременно изкуство.
Дейността бе подкрепена през годините и от множество посолства и международни културни институции като Швейцарска културна програма Про хелвеция, Култур Контакт – Австрия, Британски съвет, Даниел Ланглоа – Канада, EU-Japan Fest Japan Committee, Алианс Франсес, Федерално канцлерство на Австрия – отдел Изкуство и култура, ИФА Институт за външни отношения – Германия.
От 2010 сдружението е член на международната мрежа от немски културни общества в чужбина на Гьоте-институт.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.