Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

EUCF с финансова помощ за местните европроекти

Местните власти и възможностите да  получат европейско финансиране по енергийните си проекти от Европа.  Акцентът е върху това КАК да се подготви предложението. За повечето, особено малки общини, е трудно да отделят средства и екипи за обосновка за кандидтстване. Оказва се, че и за тази дейност има европейски бюджет.

До 17 декември се набират проектите по третата покана на инициативата Европейско градско управление /EUCF/. Тя е създадена в рамките на Програма „Хоризонт 2020“ и  подкрепя общините да  подготовят на инвестиционни концепции, свързани с техните Климатични и енергийни планове.  Бюджетът на поканата е 4.14 млн. евро, с които се планира финансирането на 69 концепции. Индивидуалният грант за проект е до 60 хил. евро. Бюджетът е разпределен по географски признак, на 3 групи общини, като за региона на Централна и Източна Европа, в който попада България средствата са 1.56 млн. евро.

Драгомир Цанев е представител на Общинската мрежа за енергийна ефективност Екоенергия, която е натоварена да популяризира програмата.

На първия етап на програмата проект печели община Добрич, а във втория Белене, Габрово и Добрич.

Инвестициите в зелени проекти са инвестиции в гражданите, а по мнението на Десислава Камбурова, която е национален експерт програмата за България, няма съществена разлика в плановете на нашите общини и тези в другите европейски страни, с които сме в група. Нашите основни конкуренти са Хърватия, Литва и Полша, които печелят много проекти с подобни приоритети. Основната причина е, че имат повече опит. Но според Камбурова три одобрени от 11 подадени за миналия период предложения е добър успех за страната.

Община Смолян активно работи по проекти за подобряване на чистота на въздуха и енергийна ефективност. Заместник - кметът Марин Захариев подчерта усилията на екипа при разработването им и оценява стойността на консултациите , като тази на EU City Facility. По думите му има логикат в това да се премине през процедурата и на по- късен етап да се кандидатства за финансиране на самата дейност.

С намигане, българският принос и по тази програма е подаване на предложения в последния момент. 10 дни преди крайния срок няма подадени проекти по третата пакана, но, както казва Десислава Камбурова, не е за първи път, а по думите на Драгомир Цанев заради шансовете не са изгубени.

Следващият прозорец за кандидатстване по инициативата Европейско градко уравление ще бъде през пролетта на следващата година.

Предстои да се отвори и още една възможност за помощ към местните власти, свързана със създаването на нулево енергийни градски райони.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09