Доколко успешно ще е новото българско правителство? Как формулата за неговия състав ще се проектира в парламента и мнозинството там? По какви принципи се разпределят ресорите в кабинета? Има ли опасност от партийна феодализация на отделните министерства? А на държавата? Отговорите търсим от политолога Ивайло Динев, доктор по политически науки от университета „Св. Анна“ в Пиза, изследовател в Института по социални и синдикални изследвания.
„По време на коалиционните разговори видяхме някои положителни тенденции, но има и някои опасения“, това каза в ефира на Радио Пловдив политологът Ивайло Динев.
„Едно от тези опасения е, че много от предложенията и политическите програми на партиите в коалицията са по-скоро пазарно ориентирани и либерални. БСП може да служи в положителното намиране на баланс между различни стратегии и визии за управление на държавата“, каза Динев.
Три поредни избора за годината, според политолога, са накарали партиите да осъзнаят, че „на хората им дойде до гуша от сблъсъци и политическа несигурност“.
„Вероятно го има и страха, че при още едни евентуални избори някои от партиите ще изпаднат от управлението“, допълни още Динев.
Анализът, който политологът прави на изборите показва, че „има желание за дългосрочно управление. И трите избора показаха, че хората искат смяна на политическата класа и управление“.
Това, към което не трябва да се достига, обаче са „анти-държавни политики“.
„Голяма част от програмите на водещите партии в тази коалиция са по-скоро към намаляване на държавата. Бих го определил като „либерален популизъм“, каза още политологът.
Като част от положителните тенденции, които наблюдава Ивайло Динев по време на коалиционните преговори е увеличението на минималните заплати.
„Това е стъпка напред. България остава много назад от тенденциите в цяла Европа. Ние сме назад по индикаторите за всяко социално и икономическо равенство. Дойде време да не бъдем просто догонващи, а равностойни на европейците“.
Ивайло Динев коментира още:
“При тази шарена коалиция със сигурност много от дебатите ще се развиват динамично в парламента. Разликите между всички партии , обаче могат да се полезни, защото биха могли да изяснят цялостната стратегия на държавата“.
Цялото интервю с политолога Ивайло Динев слушайте в звуковия файл.
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..