Доколко успешно ще е новото българско правителство? Как формулата за неговия състав ще се проектира в парламента и мнозинството там? По какви принципи се разпределят ресорите в кабинета? Има ли опасност от партийна феодализация на отделните министерства? А на държавата? Отговорите търсим от политолога Ивайло Динев, доктор по политически науки от университета „Св. Анна“ в Пиза, изследовател в Института по социални и синдикални изследвания.
„По време на коалиционните разговори видяхме някои положителни тенденции, но има и някои опасения“, това каза в ефира на Радио Пловдив политологът Ивайло Динев.
„Едно от тези опасения е, че много от предложенията и политическите програми на партиите в коалицията са по-скоро пазарно ориентирани и либерални. БСП може да служи в положителното намиране на баланс между различни стратегии и визии за управление на държавата“, каза Динев.
Три поредни избора за годината, според политолога, са накарали партиите да осъзнаят, че „на хората им дойде до гуша от сблъсъци и политическа несигурност“.
„Вероятно го има и страха, че при още едни евентуални избори някои от партиите ще изпаднат от управлението“, допълни още Динев.
Анализът, който политологът прави на изборите показва, че „има желание за дългосрочно управление. И трите избора показаха, че хората искат смяна на политическата класа и управление“.
Това, към което не трябва да се достига, обаче са „анти-държавни политики“.
„Голяма част от програмите на водещите партии в тази коалиция са по-скоро към намаляване на държавата. Бих го определил като „либерален популизъм“, каза още политологът.
Като част от положителните тенденции, които наблюдава Ивайло Динев по време на коалиционните преговори е увеличението на минималните заплати.
„Това е стъпка напред. България остава много назад от тенденциите в цяла Европа. Ние сме назад по индикаторите за всяко социално и икономическо равенство. Дойде време да не бъдем просто догонващи, а равностойни на европейците“.
Ивайло Динев коментира още:
“При тази шарена коалиция със сигурност много от дебатите ще се развиват динамично в парламента. Разликите между всички партии , обаче могат да се полезни, защото биха могли да изяснят цялостната стратегия на държавата“.
Цялото интервю с политолога Ивайло Динев слушайте в звуковия файл.
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..