"Този път имахме възможност да видим изкопите и да си направим частични заключения. Направените изкопи в сградата са три, от които единият е изцяло в съвременни пластове. Другият е с дълбочина 4.50 м. и личи, че има нарушение на археологически пластове. В третия има открити два мраморни блока. Не мога да кажа какво точно е нарушено, тъй като не съм влизала вътре, но със сигурност в по-големия изкоп има нарушени горели деструкции и подови нива. В изкопите е опасно да се влиза". Това заяви археологът София Христова след повторната инспекция на експерти за случващото с двете сгради под земята на ул. "Княз Александър Батенберг".
По думите й, изкопите не са направени за укрепване на конструкциите на сградите, защото са безформени. Единият от тях - 4.50 м. е доста дълбок. Носещите стени на сградата са масивни и здрави и не е ясно какво точно е трябвало да се укрепва. В момента тече разследване на МВР и не може засега да има становище по въпроса.
Христева обаче подчерта, че изкопите са направени скоро и в продължение на 2-3 години. Това тепърва ще бъде установявано.
"Докато не вляза вътре и не разчистя, не мога да съм сигурна, че намерените части са седалките от Стадиона. Може да бъдат камъни от самия Стадион, които са преизползвани за други сгради - средновековни или византийски и т.н. Пространстото, в което те са открити, е малко и няма ясна видимост".
Христева бе категорична, че археологията е изгубена завинаги и двете мраморни плочи са нарушени. Като аргумент тя посочи, че собственикът на сградата е нямал право да извърши каквато и да е изкопна дейност, дори и аварийна, без присъствието на археолог. Зоната се води "бяла" и е защитена, подчерта Христева.
"Това, което виждам е, че освен че той е разрушил основите на сградата, той не я укрепва с изкопите, а я разрушава. Това е опасно и незаконно, защото разрушава и културни пластове и всичко, което е извършил е незаконно".
Христева подчерта, че в скоро време очаква, на база на няколкото комисии от Общината и от Министерството на културата, да получи задание какво да се прави и тя лично да влезе в двата изкопа и да получи ясна представа какви структури и от кой период са разрушени.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..