Дарина Янковска е на 14 години, будно и любознателно дете, което учи в 7 клас в Основно училище „Васил Левски“ в Пловдив. Посещава часове при ресурсен учител, защото има СОП и вече 5-та година „Българската Коледа“ помага за нейното развитие.
Стефка Добрева е майката на Дари: „Винаги позитивна и усмихната, но за съжаление, роди се с малформации на сърцето. Тогава започнаха и проблемите ни с развитието ѝ, късно прохождане, говор и нормално психологично развитие. От 4 годишна посещава психолог и логопед, и до днес. В училище среща много трудности с учебния материал, с нея работят преподавателите-специалисти, но за съжаление часовете са един път седмично и са твърде недостатъчни. Затова от няколко години кандидатстваме за "Българската Коледа".
"Инициативата отпуска 1500 лева на година, които не са никак малко, те стигат за посещения при специалисти", казва майката на Дарина и допълва, че пътят да се кандидатства за финансова подкрепа е максимално улеснен:
„Благодаране на тази помощ, тя напредна доста бързо. Бих искала да благодаря на всички участници в "Българската Коледа", към създателите, и на хората, които даряват шанс за по-добър живот на децата ни. Научих от друга майка, на дете с проблеми и така се заех с процедурата по кандидатстването, което никак не е трудно, за да се получи тази подкрепа.“
Майката на Дарина е до нея в училище, заедно посещават часовете при логопед и психолог. Тя вече казва повече думи, малко по - трудно ѝ е да пише. Какъв е напредъкът в терапията: „Първо, тя вече прави изречения от повече от две думи, което е много добре. Самостоятелна е в някои отношения, с разбирането е много добре, но не може да пише и среща трудности, заради финната моторика. С четенето е доста назад, всичко се случва бавно, но аз никога не съм губила надежда. Мисля, че един ден тя ще може да се справя съвсем сама.“
Децата в училище приемат и обичат Дарина, хубавото е, че ѝ помагат и се радват заедно с нея на успехите ѝ: „Те всички я познават, лелките в училище, децата и учителите. Тя е много позитивна и усмихната, всеки я обича, и децата я приемат като част от тях. Никога не съм срещала игнориране спрямо нея, затова голям принос имаха и госпожите от начален клас. Така е и до ден днешен, вървим екип с училище, и с класа.“
Дарина не е претенциозна, би се зарадвала и на дребни подаръци, за нея стойността няма толкова горлямо значение, затова на Дядо Коледа ще му е по-лесно с материалните неща. Родителите пожелават: „На всички, бъдете здрави и не губете вяра и надежда. Вярвайте в Бог!“
Дарина от Пловдив, за нея и семейството ѝ инициативата Българска Коледа оказва безценна помощ, защото речта идва по-трудно при нея, но пък успешните часове с логопеда са все повече.
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..