Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма данни дали Омикрон намалява защитата от ваксините

| обновено на 10.12.21 в 09:49

Новият вариант на коронавируса Омикрон засега не е открит в България, въпреки че са изследвани 4 съмнителни проби – една от Стара Загора и 3 от Варна. Започна епидемиологично проучване, но няма данни да се касае за Омикрон, каза в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив проф. Нели Корсун, завеждащ на Националната лаборатория по грип и остри респираторни заболявания към Националния център за заразни и паразитни болести.

Засега няма точни данни какви поражения причинява вариантът Омикрон на коронавируса, макар да има информация, че той протича по-леко - без да се стига до лечение с кислород в болница или до смърт. 

"Данните обаче са от Република Южна Африка, където заболяват предимно млади хора или такива, които вече са преболедували КОВИД. Не се знае как ще се "държи" Омикрон в страна с по-възрастно население, което не е имунизирано, както в България", подчерта проф. Корсун. 

Тя допълни, че засега няма категорични данни дали Омикрон вариантът намалява защитата, изградена от ваксините срещу коронавирус.  

"Не само антителата играят роля при защитата от КОВИД. Важен е и клетъчният имунитет и за него се предполага, че Омикрон не му въздейства толкова силно, както върху антителата. Няма обаче категорични данни", допълни проф. Корсун. 

Според нея има шанс и този вариант да се превърне в сезонен коронавирус, както има вече 4 такива коронавируси. 

Цялото интервю на Антония Попова с проф. Нели Корсун е в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50