Новият вариант на коронавируса Омикрон засега не е открит в България, въпреки че са изследвани 4 съмнителни проби – една от Стара Загора и 3 от Варна. Започна епидемиологично проучване, но няма данни да се касае за Омикрон, каза в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив проф. Нели Корсун, завеждащ на Националната лаборатория по грип и остри респираторни заболявания към Националния център за заразни и паразитни болести.
Засега няма точни данни какви поражения причинява вариантът Омикрон на коронавируса, макар да има информация, че той протича по-леко - без да се стига до лечение с кислород в болница или до смърт.
"Данните обаче са от Република Южна Африка, където заболяват предимно млади хора или такива, които вече са преболедували КОВИД. Не се знае как ще се "държи" Омикрон в страна с по-възрастно население, което не е имунизирано, както в България", подчерта проф. Корсун.
Тя допълни, че засега няма категорични данни дали Омикрон вариантът намалява защитата, изградена от ваксините срещу коронавирус.
"Не само антителата играят роля при защитата от КОВИД. Важен е и клетъчният имунитет и за него се предполага, че Омикрон не му въздейства толкова силно, както върху антителата. Няма обаче категорични данни", допълни проф. Корсун.
Според нея има шанс и този вариант да се превърне в сезонен коронавирус, както има вече 4 такива коронавируси.
Цялото интервю на Антония Попова с проф. Нели Корсун е в прикачения файл.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..