“Може би човек получава 6-ца в живота тогава, когато бъде полезен за другите“. Това сподели пред Радио Пловдив четвъртокурсничката Ивана Витанова, която спечели годишната ректорска на стипендия на ПУ „Паисий Хилендарски“ заради отличния си успех, високи постижения и активна извънаудиторна дейност.
Тя учи „Българска филология“ и е съпредседател на Лингвистичния клуб в учебното заведение, а за наградата, учредена миналата година, е избрана след прецизиране на различни номинации от жури, в което са петимата зам.-ректори на Университета.
Ивана чувства удовлетворение, когато може да помогне на свой колега – да му изпрати снимки на записки или да го консултира за нещо, което не е чул добре на лекция, или не го е разбрал. А за запазване на отличния успех на човек след дипломиране, вярва: „Да бъде човечен към другите, да се отнася мило, да бъде съвестен и тогава може би животът ще го възнагради с 6-ца и ще отвори много врати пред него“.
Пълната отличничка – засега все още само в Университета – сподели и своя ключ за успеха. По думите ѝ, „човек трябва да бъде смел, да вярва повече в собствените си способности и да реши да направи тази най-страшна крачка – оттам нататък печеленото на успехи е всъщност следствие от положен труд и от проявена смелост.“
На въпрос кое определя като „най-страшната крачка“, четвъртокурсничката поясни, че за нея това е надмогването на съмненията ѝ в самата нея. Ивана Витанова, обаче, не се съмнява, че бъдещето ѝ е свързано с лингвистиката. Затова и стипендията, в размер на една ректорска заплата, тя ще използва за продължаване на обучението си.
„В дигиталния свят, в който се намираме, българският език, а и изобщо кирилската азбука, са доста застрашени“ - посочва студентката, като дава примери за множеството коментари в социалните мрежи и в някои сайтове, където мнения на български език се изписват с латинска азбука, а за творчеството си много млади хора предпочитат чужд език.
„Въпреки тази кризисна ситуация на разколебаване на езиковата идентичност, на българския човек изобщо, аз вярвам, че след като нашият език е успял да се съхрани толкова векове, ще продължи да има своето място в нашето самосъзнание и ще бъде гордост“ – казва Ивана Витанова. И подчертвава, че огромна роля за това има изкуството.
Още може да чуете в интервюто с Ивана Витанова в звуковия файл.6 и 7 февруари ще са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. До 4-ти февруари децата учеха онлайн, а на 5 февруари бе ваканционен ден между двата срока. В..
Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..
В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..
За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..
„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..