Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С овладяване цените на тока Нинова даде най-добрата заявка

"Не чух  при представянето на Кабинета нещо ново, в сравнение с преговорите на експертните комисии, нито нещо ново записано във вече излязлото коалиционно споразумение. Не бях изненадан от гласуването и ако продължа по-назад, четейки споразумението в частта му "Икономика и финанси", наблюдаваме същия начин на мислене и същите мерки, както при актуализацията на бюджета за 2021 г. Това не е изненадващо, защото тогава бяха същите хора - служебният финансов министър Асен Василев, а най-акивните групи бяха същите в бюджетната комисия - ИТН, БСП и ДБ". Това заяви икономистът от Експертен клуб за икономика и политика  Стоян Панчев. 

По думите му, по много теми новото Правителство дава голяма заявка, но и си  оставя "вратичка". 

"Премиерът казва, че ваксинацията е приоритет, но не казва - първата ми стъпка ще е да заздравя контрола върху зеления сертификат, нито, че ще направи голяма ваксинационна кампания. Той казва, че за неговите хора в МС ще се изисква "зелен сертификат", т.е. оставят се вратички  за фактическото действие".

Панчев подчерта, че не е ясно, какво ще се случи сега с капиталовата програма на Правителството, от която се очертава голямо харчене. Немалка част от добрите приходи в бюджета идват не толкова от добрата работа на митниците и НАП, а от това, че има висока инфлация. 

"Очакването е, че когато има по-висока инфлация, има и по-високи приходи в бюджета". 

За новата структура на Министерството на икономиката, Панчев заяви, че подходът с разделянето му на две министерства е иновативен.  Той обаче уточни, че е скептичен за Министерство на икономиката, тъй като  е известно, че едно Министерство  нито може да създава иновация, нито може държавата да управлява добре по-голямата част от предприятията и затова те трябва да бъдат приватизирани. 

"Корнелия Нинова говореше по-малко за държавните предприятия, а повече - за социалната част от програмата на Кабинета. Вчера тя даде най-добрата заявка, че няма да си позволи повишаване на битовите сметки за парно и ток и то, след като вчера КЕЕВР излезе с прогнози за повишение около 13% на електрическата енергията. Хората ги интересува много повече това, какво ще стане със сметките им, отколкото  това, какви иновации ще направи министерството. Тя вчера даде най-добрите политически и икономически заявки".

Като пример, Панчев даде и заявката за увеличаване прага за регистрация на ДДС за малките фирми, както и идеята да се разшири програмата за хранителните ваучери. 

Чуйте повече от звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не очаквам промяна на мандатите в НС след решението на КС

Конституционият съд възложи на Централната избирателна комисия да извърши преизчисление в национален мащаб на резултатите от произведените на 27 октомври миналата година избори за народни представители.  Това стана след като при повторното преброяване на резултатите 2 200 секции несъответствия бяха открити в близо половината. Математикът и..

публикувано на 27.02.25 в 16:25

Пловдивчани по-скоро пазаруват, отколкото да бойкотират

В деня на третия бойкот пловдивчани пазаруват в големите хранителни магазини, показа репортерска проверка на Радио Пловдив. Паркингите на големите вериги също са доволно пълни.  Министър Тахов видя редукция на цените на веригите след бойкотите Някои от купувачите дори бяха забравили, че за днес е обявена трета протестна акция и призив да..

публикувано на 27.02.25 в 11:01

Над 10 млн. и 700 хил. лв ще получи Пловдив за озеленяване

Над 10 млн. и 700 хил. лева ще получи Пловдив за озеленяване на градската среда.   Договор за това по програма „Околна среда“ подписаха днес министърът на околната среда Манол Генов и кметът Костадин Димитров.  Така ще бъдат премахнати калните пeтна в междублоковите пространства като мярка за пречистване на въздуха с намаляването на фините..

обновено на 27.02.25 в 10:49
Димитър Георгиев, финансист

Кампанията за еврото- още преди юни, а валута да се обменя 10 г.

Информационната кампания за влизането в еврозоната е много закъсняла, затова не трябва да чакаме решението на ЕК през юни, а трябва да започнем още сега. Това каза финансистът и анализатор на международните пазари Димитър Георгиев. Добави още, че един месец след приемането на еврото е достатъчен срок за разплащане в магазините паралелно с..

публикувано на 27.02.25 в 10:31
Иван Игов

Време е мълчаливото мнозинство да реагира срещу насилието

Агресията в юношеската възраст може да се приеме в рамките на нормалното, когато става дума за отделни пререкания или сбутвания, особено при момчетата, които понякога не могат да сдържат емоциите си. Неприемливо и ненормално обаче е, когато група деца тормозят един или повече връстници и то в продължение на дълго време. Това е тормозът в..

публикувано на 26.02.25 в 17:29