Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Кисьов с награда "Златен грифон" за цялостен принос

| обновено на 16.12.21 в 10:10

Директорът на Археологическия музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов е удостоен с почетен знак „Златен грифон“ – огърлие и грамота за цялостен принос в археологическата наука за 2020 година. Наградата му бе връчена от зам.-министъра на културата доц. Пламен Славов на тържествена церемония в Министерството на културата.

Доц. Кисьов каза в интервю за Радио Пловдив, че  животът му е свързан с археологията, от 7-ми клас до днес. "Моят живот е археологически проучвания и музеи", допълни доц. Кисьов. По думите му сред важните обекти в последните години са Малтепе и Златният град на траките до село Васил Левски. 

"Археологията не са само проучвания, тя и музейно дело, и опазване на културно-историческото минало, имам над 300 проучвания на различни обекти, свързан съм със създаването на три музея", каза археологът.  Той призна, че предизвикателство ще бъде да се изложат богатите сбирки на РАМ-Пловдив в бившата сграда на БНБ на Главната улица. Предстоят разговори с новия министър на културата Атанас Атанасов, и с Министерски съвет за финансиране на Малтепе, където са нужни сериозни средства за национален обект. 

В мотивите за отличаването му е изброено, че е изтъкнат и дългогодишен проучвател на тракийската култура през I хил. пр. Хр. в южна България, като е  автор  на множество значими публикации по темата. Участвал е в създаването и разработването на „Археологическа карта на България“, с  активна работа на терен по регистрация на застрашени от иманярска дейност археологически обекти. 

Доц. Кисьов има и съществен принос към поддържане и популяризиране на музейната дейност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Открива се фестивалът "Филмови нощи във Филипополис"

"Филмови нощи във Филипополис"  започва днес и ще продължи до 25-и юли. Програмата му включва както нови заглавия, така и четири класики. Тази година в селекцията няма български заглавия.  Фестивалът се открива с  лентата „Формула 1: Филмът“  с участието на Брад Пит и Хавиер Бардем.  Режисьорът Джоузеф Косински е заснел лентата по време на..

обновено на 05.07.25 в 17:34

В "Срещите" за Иван Вазов и първата му литературна награда

След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.  По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И  това е първата му литературна награда.  По-късно..

обновено на 05.07.25 в 11:38

Студенти по фотография показват дипломна изложба в Пловдив

Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение.  По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..

публикувано на 04.07.25 в 10:12

„Ден на ашурето“ пред Джумая джамия в Пловдив

С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии.  Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...

обновено на 04.07.25 в 08:38

"Сцена на кръстопът" идва с тайно представление в афиша си

18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..

публикувано на 03.07.25 в 12:30