Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Български гласове за Европа в Пловдив

Снимка: архив

Представители на бизнеса, местната власт и учебните институции се включиха в конференция за бъдещето на Европа, за да обсъдят как с общи усилия могат да превърнат негативите от ковид пандемията в позитивни идеи за по-силна икономика. 

Вторият форум от поредицата дискусии по иницативата  на БТА „Български гласове за Европа“ се проведе в Пловдив.  Градът е индустриален лидер с над 220 международни и български компании, повече от 70 хиляди заети в реалното производство и втори IT аутсорсинг център в България. Брутният вътрешен продукт за година е близо 5 милиард евро или 7,6 на сто от този за страната.

Пловдив има необходимото, за да увеличи брутния вътрешен продукт над 10 на сто, отбеляза областния управител Ангел Стоев

На наша територия живеят около 10 процента от населението на България и сичтам, че трябва да даваме 10-12 % от БВП.  Искаме такава Европа, която да бъде достоен партньор и конкурент на икономическите гиганти САЩ и Китай. Ние трябва да работим така, че да имаме икономика с висока принадена стойност и в същото време това да бъде една зелена икономика, защото трябва да опазим и България, и Европа, а и планетата за бъдещите поколения, каза Стоев.

Кметът Здравко Димитров каза, че се работи за разкриването на детски градини, училища, здравни заведения към индустриалните паркове в Тракия икономическа зона, но подчерта не само важността на успехите. 

Много е важно какви послания ще излъчим за Европа и за следващите поколения. Само на вход и изход на Пловдив за един месец влизат шест млн. коли, което натоварва транспортната схема, замърсява въздуха, изнервя шофьорите. Важно е какво ще свършим и какво няма да успеем, за нас ще съдят по това, което сме могли да направим, но не сме го направили, изтъкна Димитров

Във форума онлайн взе участие и българският евродепутат Ангел Джамбазки. По думите му , когато се говори за по-силна икономика в Европейския съюз, несъмненно  трябва да се преосмисли внимателно зелената трансформация:

Когато говорим за по-силната икономика в ЕС две години след началото на непозната от сто години икономическата и здравна ситуация на европейския континент, трябва да си зададем като въпрос къде отиват целите на ЕС в контекста на зелена сделка. Той цитира данни на Световната банка, според които европейската икономика се свива с 4,7 на сто през 2020 и допълни, че това е най-дълбоката рецесия след Втората световна война. Цената на природния газ се увеличава четирикратно през последните шест месеца, което вдига цената на електроенергията, допълни той и заяви, че зелената трансформация трябва да се преосмисли много внимателно.

Изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Катя Стайкова заяви, че  използват позитивното от всяка ситуация, дори и пандемията като даде за пример изграждането на предприятие за нитрилни ръкавици, чиито доставки за цяла Европа идват досега Азия.

Пловдивският зам.-кметът по образование, бизнес развитие и европейски политики Стефан Стоянов отбеляза важността на връзката между образование и индустрия и даде за пример дуалното обучение. 

Европейската и българската икономика имат голяма нужда от висококвалифицирани специалисти, допълни ректорът  на Аграрния университет в Пловдив проф. Христина Янчева

Дискусията в Пловдив е сред възможностите, които дава  Конференцията за бъдещето на Европа на гражданите да заяват в какъв Европейски съюз искат да живеят.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50