Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храненето, зимната меланхолия и празниците

| обновено на 21.12.21 в 18:38
Снимка: Личен архив

Оказва се, че през есента и зимата, хората най-често се поддават на лоши настроения. Меланхолията и тъгата са ни спътници през по-студените месеци, защото денят е по-къс, слънцегреенето е по-малко, времето е по-студено. Що се отнася до субективните преживявания на човека, причините за това могат да бъдат както емоционални, така и психологически, и физиологични. 

Допълнително, нещата се усложняват и във времето около Коледа и Нова година, защото сме натоварени с още задачи и повече емоционален стрес. Увлечени в подготовката на празниците, не разбираме как стигаме до подобни състояния. Как консуматорското ни общество ни увлича в правенето на неща, които не е необходимо да бъдат толкова идеализирани. Освен това, след празниците идвало времето и на следпразничната депресия. Как да се справим с подобни състояния? 

„Периодът на празниците си е един нетипичен за нашата рутина, за нашето ежедневие, период. Всичко е въпрос на осъзнатост, кой как ще си организира празниците. Нека правим нещата, които ни радват и най-вече да се събираме с хора, които ни радват. Празникът не е до това какво ще си подарим, а празникът е такъв, за да се зарадваме, да отбележим положителните неща, да се върнем към важните неща от живота, към ценностите, към смисъла, към добродетелите, към семейството, като ценност“, казва нутриционистът Елена Терзиева.

С правилен хранителен режим, психологическа настройка и допълнителни грижи е напълно възможно да превъзмогнем състояния като меланхолия, апатия и тъга, и да имаме едни по-спокойни празници. Има храни, които ни отнемат от доброто настроение други, които способстват за това. Важно е да сме информирани, осъзнати за нещата, които искаме да ни се случат и да предприемем съответните действия.

Елена Терзиева е дипломиран холистичен нутриционист, завършила е канадския институт по природосъобразно хранене "Canadian School of Natural Nutrition". В работата си използва иновативни методи в синергична връзка с традиционнната медицина и цялостния подход към здравето – хранене, спорт, движение, почивка, психо-соматика, медитация и др.

В неделния „Шейкър“, с нея говорим за това как да подкрепим себе си през зимата и как да повишим настроението си, грижейки се за здравословното себеусещане? Как да не се натоварваме, излишно, по време на празниците и защо е важно да го направим?

Чуйте повече, в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Локо пирува след победата над ЦСКА

Локо надхитри ЦСКА с 1:0 с гол на резервата Жулиан Лами

Локомотив (Пловдив) надхтри ЦСКА и спечели домакинството си на стадиона в парк "Лаута" с минималното 1:0 в една от най-интригуващите срещи от третия кръг на Първа лига. Двубоят започна с минута аплодисменти в знак на почит към всички пожарникари и доброволци, борещи се с пожарите в България в последните дни. На терена началните минути бяха активни и..

публикувано на 02.08.25 в 21:43
Отборът на Локомотив е в отлично настроение

Слушайте дербито Локо - ЦСКА пряко по Радио Пловдив

С два мача днес продължава третият кръг на Първа лига. От 19:00 часа ЦСКА гостува на Локомотив (Пловдив) на стадиона в парк „Лаута“, като може да слушате този двубой пряко по Радио Пловдив. От 21:15 шампионът Лудогорец е домакин на новака Добруджа в Разград. ЦСКА вече е под напрежение след първите два кръга от новия сезон. „Червените“ продължават да..

публикувано на 02.08.25 в 09:05

Полицията на крак заради мача "Локомотив"-Пловдив - ЦСКА

Пловдивската полиция обяви редица охранителни мерки за предстоящия днес мач между отборите на „Локомотив“ (Пловдив) и столичния ПФК ЦСКА. Срещата започва от 19 ч. на стадион „Локомотив“.  За охрана на обществения ред са сформирани екипи от  жандармерията и няколко служби от  пловдивската дирекция на МВР.  Тяхното засилено присъствие ще бъде около..

публикувано на 02.08.25 в 07:19
Томислав Минков

БК Локомотив (Пловдив) се подсили с Томислав Минков

БК Локомотив (Пловдив), който ще дебютира през предстоящия сезон в НБЛ, продължава с лятната си селекция. "Черно-белите" обявиха привличането на Томислав Минков. През последните пет сезона крилото игра за другия елитен пловдивски клуб - Академик Бултекс 99, с който завоюва бронзови медали в НБЛ и сребро в Балканската лига. Преди това..

публикувано на 01.08.25 в 15:02
Александра Китипова, Дарина Нанева и Елисавета Сариева, както и кондиционният треньор  Пламен Петров

Пловдив посрещна световните шампионки

Пловдив посрещна световните шампионки по волейбол на специално тържество в зала “Строител”. На събитието една по една бяха приветствани трите волейболистки от Пловдив световните шампионки – Александра Китипова, Дарина Нанева и Елисавета Сариева, както и кондиционният треньор на отбора Пламен Петров. Те излязоха под звуците на “Притури се планината”...

публикувано на 01.08.25 в 09:34