Само 2 дни преди Рождество ви запознаваме с майстора на стъклени коледни украшения Иван Станев, единственият майстор на играчки от духано стъкло в Пловдив. В неговото ателие, подобие на работилничката на Дядо Коледа, той изработва играчки по 250-годишна технология. В екип той работи със своята съпруга, а вдъхновение и иновативни идеи черпи от своя внук.
Срещаме се с Иван Станев и неговия ученик Антон Пенчев в стъклодувното ателие на майстора в Стария Пловдив. Там той ни показва как се прави връх за елха и ни разказва за технологията, която използва.
„Това е един прекрасен занаят, който започва развитието си преди около 250 години в Германия, където започват да правят коледни украшения от духано стъкло използвайте бензинови лампи, на които нагряват стъклени тръби и от тях правят различни форми като топки, върхове, звънчета и др“, разказва майсторът.
У нас занаятът се развива от 50-те години на миналия век. А Иван се запознава със стъклодуването преди повече от 40 години в ТПК „Марица“, където е изпратен да работи по разпределение от ТЕЛК след неуспешно кандидатстване във ВУЗ. Там се запалва искрата и любовта към създаването на стъклени украшения.
Там работи 12 години, а след това започва самостоятелно вече 30 години. Днес той има собствено ателие в Пловдив.
Начинанието се оказва обаче и екипна работа. След като стъклото е оформено в желаната играчка, тя е изрисувана от съпругата на Иван Станев. А в ателието му могат да се открият както класически топки, камбанки, гъбки, така и последните анимационни любимци на малчуганите, сред които Сид ленивеца, Олаф и Маша и мечока, а вдъхновението за тях идва от малкия внук на майстора.
„За мен децата са най-искрените ценители на това, което правим!“, споделя Иван Станев.
И въпреки, че той е единственият майстор на стъклодувни украшения, Станев не крие занаята си, а с удоволствие го предава. Негов чирак в последната година е Антон Пенчев.
„Когато видях майстора бях много впечатлен. Когато го гледах ми изглеждаше толкова лесно, а се оказа, че всъщност е трудно и изисква много време и практика!“, казва Пенчев.
Миналата Коледа заявките за стъклени украшения достигат до 10 000, тази година те се множат, споделя още майсторът.
„Все по-голям е интересът на хората. Много от тях с носталгия се връщат към детските спомени, когато тези украшения бяха само от стакло!“, разказва Иван Станев.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..