Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксините са главното оръжие срещу пандемията

 "За варианта омикрон се знае, че много бързо се разпространява в горните дихателни пътища, много бързо достига до бронхите. Но за разлика от Делта и предишните варианти на коронавируса, той не навлиза в белите дробове и като че ли генетично е по-слаб. Това показват данните в световен мащаб. Омикрон е с по-слаб патологичен ефект върху човешкия организъм, което е много важно", заяви вирусологът акад. Ангел Гълъбов.  

По думите му, сега вече става ясно, че по-младите хора са по-податливи на заразата. Поставянето на трета игла е голямо предимство, което осигурява по-добра защита срещу омикрон и затова е препоръчително навсякъде и у нас, заяви акад. Глъбов.

"Засега се счита, че хората, които са си сложили трета доза, имат подчертани предимства да не се разболеят и да не стигат до кислородотерапия. Мисля и за новопоявилия се вирус в Камерун с над 40 мутации, за който още се знае малко и тепърва ще бъде изследван".

Акад. Гълъбов предположи, че омикрон може да доведе и у нас до  големи поражения, той като много хора ще се разболеят и това ще създаде фонов ресурс и за голям брой по-тежки случаи.

"Усилия за създаване на антивурисни вещества се правят от много отдавна.  Някои  вече изследвани лекарства и за други тежки заболявания свързани с коронавируса бяха изследвани и сред тях бе избран ремдисивир за интравенозно въвеждане.  Сега има и два вида таблетки, които са безмислени при здрави хора.

Главното оръжие за борба с пандемията обаче са ваксините, които могат да подтиснат  успешно  вирусите в първите 5 дни от заболяването.  

Чуйте повече от звуковия файл: 

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02