На този етап няма да въвеждаме строги ограничителни мерки, тъй като има достатъчно ваксини и достатъчен брой хора, които са имунизирани срещу КОВИД-19. Единствената ограничителна мярка засяга влизането в страната, посочи пред Радио Пловдив заместник-министърът на здравеопазването доц. Георги Йорданов, който от вчера оглави пандемичния комитет за борба с бързото разпространение на заразата.
Той припомни, че по време на коледните и новогодишните празници по Главната улица не можеше да се размине от много хора, а на опашките никой не спазва дистанция и не носи маска.
Доц. Йорданов допълни, че на този етап единствената въведена по-строга мярка се отнася за влизането в страната, като вече освен зелен сертификат ще се изисква и отрицателен PCR тест. "За тези - независимо българи или чужденци, които идват от червената зона и не могат да представят отрицателен тест, ще има карантина. Ако първите 2-3 дни си направят PCR тест и той е отрицателен, те ще могат да се влязат свободно в страната, иначе подлежат на 10-дневна карантина".
Той припомни, че само със силите на здравната система пандемията не може да бъде преборена и трябва солидарност от цялото общество.
"Пикът на КОВИД-19 заради варианта Омикрон предстои у нас, затова трябва да сме готови. При децата сме осигурили достатъчно тестове, обществената поръчка върви. Факт е обаче, че в някои случаи, в някои училища наистина изпълнението на тестовете е незадоволително. Може би за това някои хора считат, че те не са достоверни. Просто контролиращите трябва да се постараят да се правят както трябва", коментира доц. Йорданов.
Ако детето има някакви симптоми, не трябва да се пуска на училище, за да не зарази и други, припомни още той.
"Трябва да бъдем социално отговорни. За добро или лошо трябва да се научим да работим в колектив. Другият начин - със сила да се прилагат, да се ограничават правата на труд и социален живот, не ми се иска", коментира зам.-министърът.
По повод мерките за усилване на ваксинирането той даде пример с опашките от последните дни пред ваксинационните пунктове. "Знаете, около Коледа и Нова година имаше опашки от желаещи да се ваксинират. По наши анализи половината са хора над 65 години, които искат да се ваксинират и може ди част от тях са привлечени от допълнителните 75 лв. Голяма част слагат и бустерна доза", допълни доц. Йорданов.
"Трябва да стигнем до колективния имунитет - между 60 и 70 % ваксинирани, а сме едва на около 50 %. Затова някои страни около нас като Гърция ни гледат с недоверие. Не можем да се сравним с Израел, където слагат 4-та доза", подчерта той.
Зам.-министърът на здравеопазването доц. Георги Йорданов отново призова за спазване на мерките, носене на маски и спазване на дистанция, както и за прилагане на ваксините.
Цялото интервю на Живка Танчева с доц. Георги Йорданов е в прикачения файл.В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..