Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бързината на Омикрон "убива" лекото протичане

| обновено на 05.01.22 в 10:52
Радостина Александрова
Снимка: Личен архив

Омикрон, новите варианти на Ковид-19, мерките в училище и университета, както и на всички други нива, коментираме с проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН. 

"Днес е трудно да се каже кой вариант преобладава след новите, над 6000 заразени с вируса през последното денонощие, защо Делта и Омикрон се разпространяват у нас", каза в интервю за Радио Пловдив проф. Александрова. По думите й Омикрон успява доста успешно да се представи и да се наложи. 

"Пример, за 3 януари в САЩ здравните власти докладваха за над 1 млн. случаи на новозаразени, не са уточнявали за отделните варианти, но определено Омикрон нараства. Стига се до сериозно разпространение и това са най-впечатляващите стойности до момента в САЩ", уточни проф. Александрова. 

За мерките у нас: "Във вида, в който са разписани звучат доста добре, въпросът е да бъдат спазвани. Това не ни е най - силната страна, и след две години в условията на пандемия хората се умориха, специалистите и лекарите се умориха, единствено вирусът не познава умора. С настъпването на Омикрон, който се разпространява от три до шест пъти по - добре от Делта, за единица време могат да бъдат инфектирани голям брой хора. Омикрон предизвиква реинфекция при боледували, пет пъти по-добре се справя с това от предишните варианти.  

"Двете дози на ваксините, особено ако са минали повече от три месеца след втората доза не са достатъчни", посочи проф. Александрова. По думите й не трябва да ни обзема успокоение, че вариантът е по-лек. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18