Председателят на Български лекарски съюз доктор Иван Маджаров коментира за програма "Точно днес" предизвикателствата пред здравната система на прага на нова вълна от Covid-19.
Според него по-голямата заразяемост на омикрон няма да ни постави в риск от липса на медицинска помощ. Той, обаче посочи друга опасност:
"Има реална опасност да не може да се оказва равна и еднаква помощ на всички, които са потърсили помощта в едно и също време. Защото ако всички лечебни заведения са претоварени и са със заети легла, дори и да има свободни легла, персоналът е един у същ, той не може да се раздуе внезапно и да поеме голямата вълна. Това е опасността“.
Д-р Маджаров посочи, че лекарите и медицинските сестри са вече много уморени, а пациентите ежедневно нарастват след празничните дни и натискът върху системата се увеличава.
"Затова нашият призив беше многократно - използвайте периодът, в който няма вълна, за да се ваксинирате. Някак си по-спокойно всички ние и пациенти, и лекари да посрещнем неизбежното. Това е ясно. Докато се изгради някакъв колективен имунитет ще имаме вълна след вълна новозаразени хора".
Относно ваксините д-р Маджаров посочи, че голяма част от обществото е под натиска на две заплахи.
"От една страна са крайните антиваксъри, които му казват, че ваксината е изключителна страшна. От друга страна е това, което ние им говорим за опасността от инфекцията. Колебаещите се хора живеят две години в стрес – и от ваксината, и от инфекцията“ – обобщи докторът и ги помоли да помислят къде заплахата е по-голяма.
"Овладването на отделните вълни показа, че е изключително трудно. По-скоро е стремеж да се смекчи ударът и да се намалят последствията", допълни председателят на БЛС.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..