Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на бюджет затруднява администрацията в Пловдив

"Последните месеци на 2021 г. бяха много изненадващи. Сметките за ток за последните три месеца се повишиха с около 50%, а при някои други, като домове за възрастни и сираци - с около 300%. Проблеми, които належащо трябва да бъдат решение, са свързани с издръжката на  детските ясли, където обрахме наличните си пари, за да платим сметките. Дори преди няколко месеца гласувахме още около 460 000 хиляди лв. за храна и издръжка. Това означава, че сега ще трябва да заложим още по-големи суми", заяви Величко Родопски - заместник-кмет "Финанси и стопански дейности" в община Пловдив. 

По думите му, с неприемането на Държавния бюджет не може да бъде приет и бюджетът на Община Пловдив. Тук заплатите не са големи, като средната е около 1000 лв. и  реално това оказва голямо влияние, тъй като миналата година тези заплати са били  същите  

"По капиталовата програма имаме извършени дейности, но не можем да се разплатим с фирмите, тъй като нямаме право да харчим повече от бюджета за януари миналата година  и това много ни затруднява. Това засяга най-вече проектите за 7-те детски градини, 2 училища. А с увеличаване стойностите на строителните материали и услугите, фирмите искат актуализация, но ние нямаме право да ги променяме. Написали сме писмо до финансовия министър, когато има дисбаланс между цените и сключения договор, държавата да разреши да се актуализират цените. Сега се налага да прекратим обществените поръчки и това изключително много затруднява работата на общините".

Родопски заяви още, че общината не може да променя условията по сключените договори в ход, освен да ги прекрати. 

Бюджетът за миналата година бе около187 млн лв извън делегираните от държавата дейности, а тази година очакваме да е  около 195 млн. най-много. Очаква се строителството на две нови спортни зали, да стартира ремонтът на Рогошко шосе, където дупките са много, чакаме решение и за кино "Космос".

Родопски бе категоричен, че в размера на данъците тази година няма да има промени, но вероятно към средата на 2022 г. някои такси ще бъдат актуализирани. Актуализирано ще бъде и зонирането в Пловдив. Като пример той посочи зоната около хотел "Пловдив", където цените не са променяни над 10 години.

"От всички търговски обекти обаче там вероятно засегнатите ще бъдат не повече от 5-6%. Общината  предвижда изграждане  и на 3-та клетка на депото в Шишманци,  което ще бъде осъществено по програма ПУДОС с безлихвен заем. До лятото се очаква решение за старта на строителството на третата клетка", подчерта още Величко Родопски.

Интервюто - звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еленко Божков

Наредба посочва 4 начина за смятане на сградната инсталация

Разходът на топлинна енергия ще се изчислява по нови правила, след като и българският, и Европейският съд отмениха използваната досега формула. Не разбирам защо трябва да се прави драма от тези решения, вместо да се търси на-лесния начин, коментира за БНР Пловдив енергийният експерт и бивш зам.-министър на енергетиката Еленко Божков. По думите му..

публикувано на 29.10.25 в 16:51
Пламен Таушанов – Председател на Управителния съвет на БАЗП

Трудът на медиците не трябва да се плаща през бюджета на НЗОК

Не е редно през бюджета на здравната каса да се заплаща труда на медицинския персонал, заяви адвокат Пламен Таушанов член на Надзора на Касата от квотата на пациентските организации, който единствен е гласувал "против" параметрите на бюджета на здравната каса за 2026 г. Подчерта още, че това е незаконосъобразна практика, която продължава вече..

публикувано на 29.10.25 в 15:59

Абсурд е да изтупваш народа и да го товариш с още задължения

Сериозно напрежение назрява около проектобюджета за следващата година – това предупреждава Атанас Кацарчев от КТ „Подкрепа“ в интервю за Радио Пловдив. По думите му решенията за минималния осигурителен доход и увеличението на осигуровките са взети без обсъждане с работодатели и синдикати. „ Нямаме постановление на Министерския..

публикувано на 29.10.25 в 15:34

Реставрирана е къща "Недкович"- домът с най-богатата украса

Как приключва годината за Старинен Пловдив, разговор с проф.  Елена Кантарева-Дечева , директор на общинския институт. За ремонтите на знакови къщи в Стария град и за новите проекти, които ще следим и догодина. "Най-важният проект за реставрация беше знаковата къща "Недкович" в Стария град", каза проф. Кантарева. Тя припомни, че сградата не е била..

обновено на 29.10.25 в 12:23

Партиите не искат предсрочни избори, страх ги е от нов играч

Социологът Евелина Славкова от агенция Тренд  коментира политическата ситуация в момента,  предстоящата ротация на председателя на Народното събрание и мотивите зад действията на ГЕРБ на фона на тежка криза в управляващото мнозинство.  Според нея след  управляващото мнозинство  са успели да излязат бързо от тази криза и то само с една промяна -..

публикувано на 29.10.25 в 10:19