Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Христов с поредно отличие за хайку

| обновено на 10.01.22 в 15:56

Хайку поетът Владислав Христов, получи поредното си отличие, този път от Международния конкурс „Мориока”, в Япония. Конкурсът „Мориока” е състезание по хайку на японски и английски език, започнало в чест на 130-ата годишнина от придобиването на независимостта на град Мориока. Ежегодно в конкурса взимат участие хиляди поети, от цял свят. Част от журито са имена като проф. Торо Куичи и Майкъл Дилън Уелч, който е бивш президент на Американската Хайку Асоциация. Отличеното хайку на Владислав Христов в превод на Марина Карчинова е :

Зимно слънцестоене

конските мигли

задържат светлината

Поетът Владисвал Христов е и един от шестимата българи, които са сред отличените имена в класацията Топ 100 за най-креативен хайку автор в Европа, за 2021 година. Той е в тази класация за четвърта поредна година. Критерият на комисията за класирането, са отличията на европейските хайку автори в международни конкурси и публикациите им в престижни англоезични издания (онлайн списания и печатни издания). Класацията се провежда за 11-та поредна година. Полският хайку поет Кшиштоф Кокот е човекът, който стои в основата на тази класация. Той връчва сертификатите на „Haiku Euro Top 100“. Кшиштоф Кокот е един от изявените полски поети, който от дълги години се занимава с хайку. В международен план, класацията е най-престижната такава, за поети пишещи хайку.

Почти всяка година, в тази класация, има между пет и осем български автори. Това е едно солидно присъствие в световното хайку и доказателство, че България е една постоянна сила в световното хайку. Големи държави като Франция, Русия, Англия имат много по-малко представители, годишно, в класацията“, казва Владислав Христов.

Тази година българските хайку автори в престижната класация са шестима. Освен Владислав Христов, в нея намират място още Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова и Цанка Шишкова.

За изминалата 2021-ва година, Владислав Христов прибави в колекцията си от международни отличия, още няколко. Той стана първият българин удостоен с Mеждународната награда Akita International. Получава отличия и от конкурсите в Хърватия и Румъния. Негово хайку получи номинация и от конкурса „Pushcart“,  американската награда на независимите издателства. 

В началото на миналата година, той прави едно завръщане в хайку след осемгодишна пауза, по време на която пише поезия на български. През януари 2021-ва година, след като става първият българин, носител на хайку наградата “Basho-an”, Владислав Христов решава да се завърне по- солидно в световното хайку.

Успехът на българското хайку, обаче, не е само международен. През 2021-ва година, в България за първи път е организиран и конкурс за съвременно (Гендай) хайку, като конкурсът е с международно жури и участие. Условието е да се пише хайку, само, на български. Тази година се очаква и второ издание на конкурса. През лятото, ще бъдат обявени условията, в края на есента ще излязат и резултатите. В първото издание на конкурса част от комисията е Ричар Гилбърт, един от големите и доказани специалисти в хайку. В момента, върви и международен конкурс за детско хайку с рисунка, за деца до 15 години, като тази година нашата страна е домакин на конкурса.

За наградите, успехите и очакванията за 2022-ра година, поетът Владислав Христов разказва в предаването „Вход свободен“. Началото е за класацията Топ 100 за най-креативен хайку автор в Европа, за 2021 година.

Чуйте, в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма музика, която така да повдига духа, като тази на Духовите оркестри

През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...

обновено на 06.05.25 в 13:36

Великите европейци - Вилхелм Рьонтген

В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..

публикувано на 05.05.25 в 15:48

Майските културни празници започват в Асеновград

Майските културни празници 2025 година се откриват тази седмица в Асеновград . Събитията започват от сряда, 7-ми май.  Организатор е общината, заедно с музикални и театрални състави и изявени асеновградчани-творци. Има запазени три дати в календара – 24, 25 и 26 май, когато в Асеновград изпращат абитуриентите с празнична церемония на..

публикувано на 05.05.25 в 09:58
Доц. д-р Младен Влашки

Преге - предаване за света на книгите, 03 - 09 май

В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърнест Хемингуей. Пролетни води. 96 стр., ок. 2А, Фрея, 2025. Уди Алън. Пълна анархия. Голямото завръщане. 202 стр., ок. 5А; и Странични ефекти. На гребена на вълната. 202 стр., ок. 5А, Кръг, 2025. Салман..

публикувано на 05.05.25 в 09:05

В "Срещите" за мъдростта и глупостта народна

Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..

обновено на 03.05.25 в 09:00