Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Христов с поредно отличие за хайку

| обновено на 10.01.22 в 15:56

Хайку поетът Владислав Христов, получи поредното си отличие, този път от Международния конкурс „Мориока”, в Япония. Конкурсът „Мориока” е състезание по хайку на японски и английски език, започнало в чест на 130-ата годишнина от придобиването на независимостта на град Мориока. Ежегодно в конкурса взимат участие хиляди поети, от цял свят. Част от журито са имена като проф. Торо Куичи и Майкъл Дилън Уелч, който е бивш президент на Американската Хайку Асоциация. Отличеното хайку на Владислав Христов в превод на Марина Карчинова е :

Зимно слънцестоене

конските мигли

задържат светлината

Поетът Владисвал Христов е и един от шестимата българи, които са сред отличените имена в класацията Топ 100 за най-креативен хайку автор в Европа, за 2021 година. Той е в тази класация за четвърта поредна година. Критерият на комисията за класирането, са отличията на европейските хайку автори в международни конкурси и публикациите им в престижни англоезични издания (онлайн списания и печатни издания). Класацията се провежда за 11-та поредна година. Полският хайку поет Кшиштоф Кокот е човекът, който стои в основата на тази класация. Той връчва сертификатите на „Haiku Euro Top 100“. Кшиштоф Кокот е един от изявените полски поети, който от дълги години се занимава с хайку. В международен план, класацията е най-престижната такава, за поети пишещи хайку.

Почти всяка година, в тази класация, има между пет и осем български автори. Това е едно солидно присъствие в световното хайку и доказателство, че България е една постоянна сила в световното хайку. Големи държави като Франция, Русия, Англия имат много по-малко представители, годишно, в класацията“, казва Владислав Христов.

Тази година българските хайку автори в престижната класация са шестима. Освен Владислав Христов, в нея намират място още Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова и Цанка Шишкова.

За изминалата 2021-ва година, Владислав Христов прибави в колекцията си от международни отличия, още няколко. Той стана първият българин удостоен с Mеждународната награда Akita International. Получава отличия и от конкурсите в Хърватия и Румъния. Негово хайку получи номинация и от конкурса „Pushcart“,  американската награда на независимите издателства. 

В началото на миналата година, той прави едно завръщане в хайку след осемгодишна пауза, по време на която пише поезия на български. През януари 2021-ва година, след като става първият българин, носител на хайку наградата “Basho-an”, Владислав Христов решава да се завърне по- солидно в световното хайку.

Успехът на българското хайку, обаче, не е само международен. През 2021-ва година, в България за първи път е организиран и конкурс за съвременно (Гендай) хайку, като конкурсът е с международно жури и участие. Условието е да се пише хайку, само, на български. Тази година се очаква и второ издание на конкурса. През лятото, ще бъдат обявени условията, в края на есента ще излязат и резултатите. В първото издание на конкурса част от комисията е Ричар Гилбърт, един от големите и доказани специалисти в хайку. В момента, върви и международен конкурс за детско хайку с рисунка, за деца до 15 години, като тази година нашата страна е домакин на конкурса.

За наградите, успехите и очакванията за 2022-ра година, поетът Владислав Христов разказва в предаването „Вход свободен“. Началото е за класацията Топ 100 за най-креативен хайку автор в Европа, за 2021 година.

Чуйте, в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" - какво свърши за 21 г. Сдружение "Свети Димитър"

На днешния ден преди 21 г се създаде сдружението "Свети Димитър" в Пловдив, уникално като идея и единствено като статут. Какво свършиха Димитровците за 21 години? И защо сдружението се скачва с другото ни битие като опозиция?  Гост на "Срещите" - инж. Димитър Георгиев, инициатор и председател на сдружение" Свети Димитър". Чуйте цялото предаване в..

обновено на 19.10.24 в 10:17

Отбелязват 25 години от поредицата "Умно село"

25-та годишнина от създаването на поредицата „Умно село“ ще бъде отбелязана в Галерия „Червеното пони“ в Стария град. Събитието включва прожекция на 20-минутен филм, премиера на дилогията "Моите хора" и среща със специалните гости – актьорът Стефан Мавродиев и продуцентите Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов.   В две поредни..

обновено на 18.10.24 в 06:58

Панчо Панчев представя книга за Маноле

Премиера на книгата на Панчо Панчев „Маноле. От траките до наши дни“ ще се състои тази вечер в читалище „Шалом“ в Пловдив. Настоящото издание е резултат от многогодишно проучване на историята и бита в родното село на автора Маноле. Придружено е от интересен снимков материал и прецизно подбрани данни за икономическия, обществения и културния..

публикувано на 18.10.24 в 06:51

Илия Йончев открива изложба "Като дъжда на Маркес"

Изложба живопис на Илия Йончев се открива днес в пловдивската галерия „UPARK“. Художникът е нарекъл експозицията си „Като дъжда на Маркес“. „ В един от малкото дни, в които валеше през последните месеци, почувствах, че както навън мирише на дъжд, така и картините ми са наситени с дъжд и мъгла. И усетих, че рисувам по-леко в..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

Роман за вината и изкуплението - "Американски триптих"

Новата книга на Людмила Калоянова - поет, писател и преводач,  романът „Американски триптих“, ще бъде представена в събота в Bee Bop Café в рамките на програмата Пловдив чете 2024 – ЕСЕН и Културния календар на община Пловдив. Тя излезе с печата на издателство „Жанет 45“. Людмила Калоянова живее в САЩ от 1990 г., където защитава..

публикувано на 17.10.24 в 11:04