Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на мерки за учениците удължава агонията на вълната

Много е важно да спре дезинформацията за ваксините у нас

Преполовяваме първия месец на годината, като оставаме в темите на седмицата, която донесе недоволство и още заразени с Covid-19. Въпреки многото болни деца и преподаватели в училище, новата власт търси начини те да останат в клас до 31 януари. 

За мерките, начертани от Националният оперативен план за справяне с Covid-19 говорим с д-р Цветелина Великова, имунолог и преподавател.

Д-р Великова подчерта, че винаги е добре да видим нов тип мерки, ако досегашните са нямали ефект. "Да се използват интензивните легла, като процент на тяхната заетост - за въвеждането на ограничения се наблюдава и в други страни", посочи имунологът. Според нея е притеснително ниското ниво на ваксинация на населението и това, че мерките са налични, но не се спазват. 

"Ако разчитаме на това, че Омикрон протича по-леко, въпреки това ще имаме много заболели, съответно ще имат повече хора нужда от болнично лечение. Може в един момент да се запълнят всички интензивни легла, след което следващите мерки ще се забавят с до две-три седмици", каза още д-р Великова. Тя подчерта, че за учениците се забелязва липса на категорични мерки, на фона на липсваща ваксинация.

Ваксините и българите: Вероятно има много голям процент на хора, които се колебаят, но те все още наблюдават. Това е информацията, която забелязвам на телефонната линия за ваксините, на която отговарям. Това, което силно ме притеснява е подценяването на Омикрон. По повод на т.нар. колективен имунитет д-р Великова смята, че този вариант на Covid-19 не се повлиява от процента на преболедували. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

С 400 000 лева почистват Кольово дере в Стрелча

През месец април се очаква да започне почистването и укрепването на участък от 400 метра от дере, което се зауства в коритото на река Луда Яна в Стрелча.  Дейностите се финансират с 400 000 лв., отпуснати от Министерския съвет в последните дни на миналата година.  Зам.-кметът на Стрелча  Васил Кацаров  обяви пред Радио Пловдив, че н а..

публикувано на 09.01.25 в 09:07

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50

Ако днес изядем двойно, а утре - нищо, всичко е наред!

Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот.  По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...

публикувано на 08.01.25 в 17:47