Още в древни времена, лечителите и шаманите са използвали транс техники, като лечебни средства. В западното общество, едва в края на 18-ти век, се преоткрива терапевтичният потенциал на хипнозата. Заслугата е на австрийския лекар Антон Месмер. Той очертава, така да се каже, принципите на терапевтичната хипноза : използването на внушение, силата на въображението и преди всичко важността на модифицираното състояние на съзнанието, за улесняване на терапевтичните ефекти.
Друг лекар, шотландският хирург Джеймс Брейд, е установил надеждната медицинска употреба на хипнозата. За първи път, той използва термина „хипноза“ през 1843 година, позовававйки се на Хипнос – гръцки Бог на съня. През 1955 година, Британското медицинско дружество, признава хипнозата за медицинска процедура. Американската медицинска асоциация прави същото, няколко години по-късно. През 90-те години на 20-ти век, невронауката демонстрира, че хипнотичното състояние съответства на единична мозъчна дейност, която не е нито будност, нито сънливост, нито разсейване, а модифицирано състояние на съзнанието.
За хипнозата като терапевтична практика, говорим с Весела Гологанова, психолог и сертифициран хипнотерапевт.
„Хипнозата е физиологично състояние, при което мозъкът забавя своята честота. Именно това забавяне, довежда до съответната промяна на съзнанието. Това е състояние на дълбока релаксация, което терапевтът използва, за да посее позитивни мисли в съзнанието на клиента, като критичността на клиента все още съществува. Той може да реши, дали да ги приеме или отхвърли. Във всеки един момент, човекът има контрол и може да реши да излезе от този дълбок покой. Състоянието на хипноза насърчава промяната. Под хипноза, подсъзнанието е по-отворено към промени в моделите на поведение и мислене. Влияем му чрез въображението, което е много по-силно от волята на съзнанието. Хипнотерапията е достъпна и гъвкава техника, адаптирана към много контексти на грижи“, споделя Весела Гологанова.
За разликата между хипноза и хипнотерапия? За това какво изпитва човек, по време на хипноза? Колко е популярна хипнозата у нас? Защо да прибягваме до терапевтична хипноза? Откъде идва страхът от хипнозата? За хипнозата по време на бременност, за аудиохипнозите, за често срещаните заблуди по отношение на хипнозата, психологът и сертифициран хипнотерапевт, Весела Гологанова, разказва в неделния „Шейкър“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Събарянето на централната трибуна на стадион "Локомотив" започна днес. То стартира от югозападния край на съоръжението - между централната и южната трибуна "Спортклуб".. Строителните дейности се извършват от ДЗЗД "Домът на Локомотив", който бе обявен за победител в обществената поръчка на стойно ст 33 882 269,95 лева без ДДС (40 658 723,94 лв. с..
Дисциплинарната комисия на БФС наказа Локомотив (Пловдив) с общо 4 мача лишаване от домакинство и няколко тежки глоби. Причината са нанасените удари по дежурния делегат на мача със Септември. За навлизането на публика на терена в края на мача наказанието е 1 среща лишаване от домакинство, което се заменя с частично затваряне стадиона - фенове няма да..
Спортното училище „Васил Левски“ в Пловдив отбеляза своя патронен празник. Точно в 09:30 часа десетте най-добри спортисти за 2024-та година поднесоха венец на паметника на Васил Левски в двора на училището, придружени от своите тренььори. Сред официалните гости бяха зам.-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов, и олимпийският шампион Асен..
19-годишният защитник Тарек Исауи подписа с Ботев, след като изкара пробен период през януари, съобщиха от клуба. Младежкият национал на Мароко идва от френския Троа и ще започне тренировки с втория отбор на "жълто-черните". Исауи, който е роден на 23 септември 2005 година, има мачове и за националния отбор на Франция до 17 години.
Марица (Пловдив) загуби реванша от един от най-силните италиански отбори Игор Горгондзола (Новара) с 0:3 (21:25, 19:25, 14:25) гейма в двубой четвъртфиналите в турнира за Купата на ЦЕВ. Двубоят се игра пред близо 2000 зрители в зала „Колодрума“. Така Марица приключи евроучастието си в историческия сезон за тима, в който отборът премина за първи път..