От профсъюза са изпратили писма до всички парламентарни групи без ГЕРБ и ДПС и настояват да се организират работни срещи. Най-наболелите проблеми са недостигът на кадри, неспазването на трудовите стандарти и липсата на колективен трудов договор в повечето здравни заведения.
Масово в болниците не достига медицински персонал, алармират от Синдиката на българските медицински сестри.
„Отлагане на решението и какво ще се прави задълбочава тази криза“ ,заяви медицинската сестра и съучредител на синдиката Димитрия Димитрова.
По стандарт сестрите трябва да са около два пъти повече от лекарите, уточни тя. По думите ѝ в леките отделения една сестра може да се грижи за до 6 болни, а в момента една сестра полага грижи за 25-26 болни.
В реанимациите една сестра следва да се грижи за не повече от двама пациенти, но „ако има две сестри, това е богатство“, изтъква Димитрова.
„Всичкото това води до т.нар. висока смъртност в България.“
„Като сложим застарялото население, като сложим многото хронични заболявания, като сложим невъзможността на хората да се лекуват, защото нямат пари, не си пият хапчетата и не ходят на лекар, стигаме и до тая толкова висока смъртност, която стресира всички, включително управляващите и сега – дайте да се борим да намалим смъртността. Това не е нещо, което сега може да се реши“, коментира Димитрия Димитрова.
Никой не би поискал да го обслужва медицинска сестра, която работи по 24 или 36 часа, категорична е тя.
„Която от два дена не е излизала от това отделение, нито се е изкъпала, нито се е нахранила, нито е спала. Колкото и да искаме, няма как да бъде адекватна.“
Извършват се нарушения, правят се двойни графици и на никого не прави впечатление, поясни още тя.
„И никой не казва – това не е законно.“
Тази практика трябва да бъде пресечена, тъй като е опасна за здравето на пациентите, смята Димитрия Димитрова.
Според нея Covid пандемията е последната капка, която показва състоянието на българското здравеопазване от години.
От Синдиката на медицинските сестри настояват за спешна реакция от страна на Народното събрание и здравното министерство. В противен случай ще преминат към протести.
Срокът, който синдикатът поставя, е две седмици.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..