След последните здравни рестрикции - ще свърши ли зимният туристически сезон преди да е започнал и дали от сектора са готови отново на протести коментира в програма "Точно днес" Еньо Енев, заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите "Тракия".
Според него новата министерска заповед за рестрикции при достъпа на външни граждани от Червената зона, които могат да влизат у нас само с цифров анти-ковид сертификат и ПСР тестове е "един голям прът в колелото на зимния туризъм в България". Към нея се добавя и забраната на РЗИ Смолян за дейността на нощните зоведения в курортите.
"Разочаровани сме, имахме окванията за добър зимен туристически сезон. Всичко това го обрича на провал. Все още няма отлив от отказани резервации, но новата заповед безспорно ще се отрази негативно, тъй като ще натовари финансово решилите да почиват у нас", коментира Енев
Той припомни, че бранша трябва да се подгви от сега за летния туризъм, който тропа на вратата.
Надеждите са управляващи и браншовици – да постигнат споразумение ръка за ръка.
"Готови сме за стачни действия, ако нещата не се случат, но засега ще спазваме заповедите, заради ескалацията от КОВИД заразяемост. Ще изчакаме развитие на ситуацията и благотворни за бранша мерки на държавно ниво. Ще проявим здрав разум, до намирането на баланс на интересите, каза още Енев.
Той съобщи, че сектора търпи загуби и има трудности.
"В Пловдив тази година пазара се насити с хотели, които се продават. Това са над 28 такива обекта, което е стряскаща цифра. Прогнозата е , тя да расте нагоре, допълни заместник-председателят на БХРА.
Интервюто може да чуете в прикачения звуков файл.Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..