"Важен е фактът, че в началото на втория си мандат Румен Радев открои промените в конституцията за разширяване на гражданското управление и зачитането на гражданските права", подчерта политологът. "Президентът отличи авторитарният модел като неприемлив, спомена на какво се е крепял режимът досега – на корупция, беззаконие и пропаганда и всъщност така вдигна високо летвата пред новия кабинет. Т.е. трябва да очакваме новото правителство, това върху което той има влияние, да не се крепи на това". Освен това президентът размаха жълто знаме към правителството, като подчерта, че от него се искат резултати, а ние още сме в началото. В думите му, нямаше призив за мъст, а за правова държава. А в правовата държава кой е виновен или прав решава съдът."
"Румен Радев не само описа вчерашната държава, управлявана от ГЕРБ, като такава с еднолична власт, феодализация на места, прокурорски чадър, криво огледало на медиите", каза Димитър Аврамов и открои някои от жалоните в изявлението му.
"Прездентът подчерта, че общините трябва да получат финансови ресурси, т.е. да има децентрализация – тема, която беше заблатена последните 15 години и звучи иновативно. Според държавния глава очакванията на гражданите към президентската институция далеч са надхвърляли правомощията, която тя има. Затова и е трябвало да играе на ръба на правомощията си, за да направи това, до което стигнахме. И още - според него в момента сме в процес на възстановяване на законността и държавността. Това твърдение е заявка за класическо центристко поведение , то откроява центризма му с говоренето за държавност, законност и обхват на институциите".
Позитивно, според Димитър Аврамов, е че Румен Радев ясно каза на НС и правителство, че ако не се справят с управлението, ще има политически реванш. "Той не нарисува картина на златни пеперуди, шляещи се в розова мъгла, което е чесетн подход. Също така спомена, че в обществото има анкиторупционен консенсус и стремеж за налагане на демокрацията и правовата държава".
Като негатив политологът открои фактът, че Румчен Радев продължава да се изразява с тона си постокомуничстически манталитет. "Той звучи постоянно зле, все едно няма нищо добро в сегашния ни път и живота днес. А ние вървим напред и посоката е към подобрение, а не живеем по-зле, отколкото при комунизма".
В заключение Димитър Аврамов подчерта, че и левите и десните хора могат да бъдат отговорни към живота и бъдещето си. "Важно е да приключим с говоренето за покварата на прехода, защото сега е време за реформи. Аз съм оптимист, но дали президентът и това правителство ще дадат начало на реформаторски мандат, не зная. Сега е време за закърпване на пробойни и рани. Следващият мандат ще е по силен, сега е просто време за консенсус".
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..