Сама по себе си, самата среща на двамата премиери е добра стъпка, но сякаш не се виждат други резултати. Това че съседите заявяват, че нямат териториални претенции към нас (което бе оповестено като един от важните резултати) – само по себе си това не е напредък, това си е пределно ясно – смята Андрей Ковачев.
За съжаление, другата страна много дълго блокираше секторните политики по инфраструктура, по насърчаване на взаимните инвестиции, допускане на български медии и културни дейности на тяхна територия и други спънки. В разрез с това, те широко предпочитаха всичко това, но от сръбска страна. Това трябва да бъде преодоляно, категоричен е Андрей Ковачев.
Що се отнася до другия оповестен акцент от срещата – пускането на авиолиния София – Скопие, то такава имаше и преди, на компанията „Хемус Еър“ Това обаче е търговски въпрос на всяка частна авиокомпания, доколко е рентабилно. В дадения случай вече, държавата със сигурност ще се наложи а плати на „пътник и на седалка“ определена субсидия, за да може да съществува такава въздушна линия.
Много по-важен е въпросът за дискриминацията на над 130 хиляди гаждани на Северна Македония, обвили се с българско самосъзнание и притежаващи българско гражданство по произход, настоява българският евродепутат. По думите му, в момента те се страхуват от публично осветяване, за да не понесат неприятни последици от това. Няма нито един такъв българин в структурите на македонската държвна администрация. Същевременно, много повече се толерира сръбски и дори албански произход, стига само да не е български.
Защо тогава не се разбира българската позиция в европейското политическо пространство?
Нашата вина е, че в романтичния порив на „братска обич“ през 2017 г. подписахме с Македония много по-мек от Преспанския договор (сключен с Гърция), разчитайки на илюзорно взаимно разбирателство. Посланието (още от времето на президента Желю Желев) че ние като братя ще се разберем, а не както стори Гърция - 27 години преговори! Уви, отсрещната страна счете това за слабост. Включи в действие голям финансов ресурс в обратната посока – да инвестира в лобистките механизми за своя полза. А ние не смятахме, че тябва да използваме външно лобиране в защита на нашата позиция, но вече е ясно, че българската държава трябва да отдели и такива средства и да инвестира в лобизъм - убеден е Андрей Ковачев.
Всички български евродепутати в ЕП са в единодушно съгласие с официалната ни държавна позиция.
Новото френско европредседателство – може ли да се отрази по темата ?
По отношение перспективата за членство – тя е гарантирана за всички държави от Западните Балкани, смята Андрей Ковачев. Специално Албания – на нея трябва да и бъде разрешено да започне самостоятелни преговори за присъединяване към ЕС. В момента тя е обвързана заедно с Македония и забавянето и е незаслужено.
А страната кандидат трябва да преодолее този воденичен камък от югославското си минало - категоричен е евродепутатът Андрей Ковачев.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..