Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив плаща на "Запрянови" за зоокъта, Общината не обжалва

Община Пловдив трябва да заплати 550 хиляди лева на фирма „Запрянови-03“ за строителството на Зоологическата градина. Решението е на Окръжен съд-Пловдив. Магистратите не са уважили втория иск на фирмата за извършени допълнителни дейности, който беше на стойност 510 хиляди лева. 

На този етап Община Пловдив няма да обжалва решението на магистратите, но кметът Здравко Димитров, който е в Турция и ресорният заместник-кмет по строителство Пламен Райчев не бяха открити за коментар. 

До съдебна инстанция се стигна, след като при встъпването си в длъжност пловдивският кмет Здравко Димитров прекрати договора и обяви, че ще се търси нов изпълнител. Собственикът на фирмата-строител Вакрил Запрянов тогава обясни, че водят дело за неизплатените средства за извършените дейности до спирането на строителството.

Припомняме, че проекта за Зоологическата градина беше спрян през 2014 година, тъй като беше заведен иск от екозащитници, а  през 2019 година Върховният административен съд го отхвърли. Дни по-късно тогавашният кмет Иван Тотев направи рестарт на строителните дейности с водосвет. Въпреки уверенията, че тя ще бъде довършена до месец, това така и не се случи.

Иван Тотев беше разследван и от специализираната прокуратура за строителството на зоологическата градина, но производството беше прекратено миналата година. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Програма за уязвими семейства спира заради липса на средства

Заради липса на финнасиране от 1 януари фондация „Тръст за социална алтернатива“ прекратява специализираната патронажна грижа за уязвими семейства в Пловдив.  Дейността на тръста по програмата „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“  продължи седем години, като през това време екип от медицински сестри и акушерки е помогнал на повече от 200..

публикувано на 12.11.25 в 13:41

Протестиращи медици от УМБАЛ "Пловдив" блокираха ключово кръстовище

Протестиращите медици от УМБАЛ "Пловдив" блокираха бул. "България" на кръстовището с ул. "Дилянка". Протестът им започна в 12.30 часа, а блокадата на булевард България беше за около 5 минути. Заради протеста се образува сериозна на тапа на кръстовището.  "Искаме си д-р Генев и настояваме той да остане", заяви началникът на педиатрията д-р Анеса..

публикувано на 12.11.25 в 13:06

Беляшки обжалва отстраняването си като директор на Пловдивската митница

Пловдивският Административен съд гледа жалбата на Мирослав Беляшки за отстраняването му от директорския пост в Митница Пловдив. Мирослав Беляшки беше задържан в Пловдив през април тази година при специализирана акция на прокуратурата и ГДБОП. Той е разследван за участие в схема за контрабанда на цигари, при която товар с над 1100 мастербокса, деклариран..

публикувано на 12.11.25 в 11:13

През януари обявяват втората процедура за ел.зарядни станции

Втората процедура за изграждане на електрически зарядни станции на стойност 19,5 млн. лв. ще бъде обявена през януари 2026 г. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов при откриването на осмото заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027, което се провежда в Пловдив...

публикувано на 12.11.25 в 09:34

Стартира реконструкцията на ул. "Парк Отдих и култура" в "Западен"

Община Пловдив стартира процедура за избор на изпълнител за реконструкцията на улица „Парк Отдих и култура“ – продължение на бул. „Шести септември“, в участъка от кръстовището с ул. „Рая“ до бул. „Пещерско шосе“, в район „Западен“.  Това съобщи кметът на Пловдив Костадин Димитров.  Общата дължина на трасето е 1 560 метра, като се предвижда..

публикувано на 12.11.25 в 09:09