На 21 януари – Деня на родилната помощ, почитаме труда на всички специалисти, които помагат на живота да се появи на белия свят. Денят се отбелязва тържествено от 1951 г., когато с указ на Народното събрание Бабинден по стар стил е обявен за празник, почитан оттогава тържествено в АГ- отделенията на болниците и клиниките.
Извън статистиката на новородените през 2021 година – 58 393, за традиционния ритуал, който се изпълнява днес с респект към дейността на акуширащите специалисти и още – за предизвикателствата в ежедневната им работа и фокуса на усилията им, наложени от Ковид-пандемията – д-р Димитър Йончев – началник на Клиника АГ в УМБАЛ „Пловдив“.
С около 110% повече са разходите за електроенергия в детските заведения в Пловдив, в сравнение със същия период на миналата година, но това няма да доведе до затварянето им. Категоричната позиция е на заместник-кмета „Образование“ Стефан Стоянов, който ще коментира възможностите община Пловдив да се справи с кризисната ситуация при плащане на сметките за издръжка на детските заведения и кухни.
Темата за дръзкия ценови танц на електроенергията ще коментираме и в контекста на плащанията от страна на бизнеса, предизвикан за решение на сложния ребус – възможно ли е и как именно да се намали енергийното бреме стоварило се върху бюджетите им. Коментарът е на икономиста Румен Гълъбинов.
Представители на архитектурно-строителния бранш излязоха с общи искания за промени в законодателството. Браншът се обедини в настояването си към управляващите за въвеждане на електронни разрешителни за строителство, както и за изготвяне на нов Кодекс, обединяващ всички закони в сектора на строителството. За целта на тази инициатива и очаквания ефект от осъществяването й – арх. Чавдар Тенев - председател на Регионалната колегия на Камарата на архитектите в България.
В минутите за култура – репортаж на Екатерина Костова за старта на новия проект на трио пловдивчани „Театър в галерията“ в галерия „Arsenal of art“ и началото на проекта, финансиран от Национален Фонд Култура вечерта с моноспектакъла на Милко Йовчев „Списък с всички страхотни неща“ и акустичен концерт на Димитър Еленски.
„Добро утро, Ден“ и в петък оставаме в компанията на проф. Стефан Костянев.
Тази неделя, говорим за месец май. Очаквайте астробюлетина за месеца, със Стефи Недевска. С Ани Шилева, от „Добролетие“, разказваме за една прекрасна тяхна инициатива, „Балът е за всеки“. Ще ви разкажем и как синхроничността по Юнг, обяснява логиката на гаданията? Започваме, след новините в 7 сутринта.
В светлата седмица, седмицата след Възкресение Христово, гост в Добро утро, ден е игумена на Бачковския манастир Величкия епископ Сионий. Роден е в София в семейството на занаятчии - бижутери, завършва немска гимназия. Още от малък проявява интерес към духовенството. След като отбива военна служба учи в паралелния курс на Софийската духовна..
Ремонтът на Хуманитарната гимназия в Пловдив ще започне в началото на юли, вместо в началото на май, както бе предвидено. Решението и взето след среща на местната власт с родители и спорове кога строителните работи ще пречат по-малко да работата в училището. Ще чуем по темата кметът на район „Централен“ Георги Стаменов и заместник-кметът с ресор..
За процесите на създаване и обновяване на публични пространства, които ангажира местните общности и дават възможност за иновативно и устойчиво развитие на градската среда, ще ви разкажем в разговор с младежкия сътрудник Ада Хейрула, от Младежки център Пловдив. Събитието „Академия за млади плейсмейкъри“, има за цел да докаже, че промяната започва от..
Последният работен ден от светлата седмица ще засегнем важните теми за Пловдив, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Как ще се отрази вторият етап от ремонтните дейности на Хуманитарната гимназия „Свети свети Кирил и Методий“ и каква организация ще бъде създадена? По темата след срещата с родителите ще говорим с Владимир Темелков ,..