„Празнична е атмосферата, независимо, че е ковид-обстановка не само в България, но действително е празник, защото във всяко семейство това това е един запомнящ се ден от живота“. Това заяви д-р Димитър Йончев – началник на Клиника АГ в УМБАЛ „Пловдив“ по повод 21 януари – Деня на родилната помощ, в който почитаме труда на всички специалисти, които помагат на живота да се появи на белия свят.
По думите му, независимо от утежнената от заразата обстановка, тенденцията, макар и не силно изразена, показва ръст в броя на ражданията през 2021 г. Увеличили са се и нормалните раждания, за които д-р Димитър Йончев призова родилките.
„Бъдещите майки трябва да знаят, че въпреки че в някои случаи се прибягва към оперативно родоразрешение, когато за него има индикации, няма нищо по-хубаво от нормалното раждане.“
Ковид-пандемията е оставила отпечатък и върху работата на акуширащите специалисти – екипите, помощния персонал.
„С добра организация успяваме да се справим, въпреки че голяма част от персонала се разболя, независимо, че процентът на ваксинираните медици е над 95%, включително и тези – с бустерна доза. И пандемията Ковид, и грипната пандемия оказват влияние. В момента обаче работим с пълен капацитет – 14 лекари, 15 акушерки и 15 санитарки“.
Д-р Йончев призова родилките да не се отказват от поставянето на ваксини, защото данните показват, че и по време на бременност може да се поставя ваксина и това не крие риск нито за майките, нито за бебетата.
„41 са бебетата, проплакали при нас от началото на годината, което е с 10 повече от същия период на миналата година. 26 от тях са момчета и 15 – момичетата“.
Интервюто – звуковия файл:
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...