„Доста години прилагаме цялата нормативна уредба, която е богата и касае целия инвестиционен процес. Много голям набор от нормативни документи регламентира всички елементи и етапи на този процес. В основата е Законът за устройство на територията, Законът за кадастъра, Законът за водите, Законът за опазване на земеделските земи и т.н. и т.н, вкл. и подзаконовите норми и правилници за прилагането им. Общото ни становище е, че с времето значително се влошават качествата на нормите, от гледна точка на това, че при възникване на определен казус се търси законово регламентиране, проблемът се решава в някой текст от закона и така стават се по-детайлни законите, а те трябва да са принципни. Колкото по-детайлни стават решените казуси в законовата рамка, толкова повече пък други детайли остават нерешени, като се отдалечаваме от принципността на Закона“. Това заяви арх. Чавдар Тенев – председател на Регионална колегия - Пловдив на Камарата на архитектите в България.
За подобряване качествата на нормативната уредба трябва да се предприемат действия и с идеята за създаване на един нов Кодекс, обединяващ всички закони в сектора на строителството в обща рамка, ще бъде ограничена възможността за непрекъснато ровене и промяна на нормите, подчерта арх. Тенев.
Като пример за сега съществуващи несъответствия и колизии в различните закони арх. Тенев посочи дефиницията на това, що е „населено място“.
„В единия закон се определя, че границите на населеното място са застроената му част, а в друг, че то включва и земеделските територии и това създава голям проблем при правилата за застрояване. Земеделските територии също трябва да бъдат застроявани за нуждите на земеделието“.
По отношение намаляване броя на районите за планиране от сегашните 6 да станат 4, намаляването означава облекчаване на административния процес. Що се отнася до избора на процедури – инженеринг или конкурс, когато предстои да бъде изграждана публична сграда от обществено значение – администрация, театър и т.н. предпочитаната форма е инженеринг, при която спечелилият поръчката за изпълнение на сградата, има задължението да направи и проекта, и да я построи, подчерта арх. Тенев.
„Ние обаче сме против това, защото тогава вида на сградата, всичките й особености и параметри, които е важно преди това възложителят – община или държава, да ги е видял и тогава да обяви конкурса, когато това се изпълнява от строителят, всичко се подчинява на неговите виждания за по-малки разходи. Така се влошава качеството на бъдещата сграда и проектното решение се оставя в зависимост от интересите на строителя. Затова ние настояваме за публичните и обществени сгради първо да се проведе архитектурен конкурс, да се предложат различни идейни решения от участниците и след това собственикът – община или държава, да състави жури за избор на най-доброто решение за сграда и да пусне строителите да се състезават за нейното изграждане. Това са две последователни процедури“.
Като абсолютно недопустима арх. Тенев посочи идеята за изграждане на инженеринг на училище "Княз Александър Първи" в Пловдив, което се намира в градоустройствена среда с паметници на културата в центъра на града. Камарата на архитектите ще възрази категорично на обявената обществена поръчка, уточни арх. Тенев.
Чуйте повече от звуковия файл:
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..