Заложените приходите в проекта за държавен бюджет за 2022 година са на ниво 57,2532 млрд. лева, а разходите - за 63,1538 млрд. лева. Предвижда се дефицит от 5,9003 млрд. лева, или 4,1% от брутния вътрешен продукт (БВП), като в тази стойност са включени и Covid мерките.
Новият дълг се предвижда да бъде над 7 милиарда лева. С три милиарда от тях обаче ще бъдат рефинансирани стари задължения."Различното от предишни години е, че този бюджет влиза в сила от април месец и през юли ще бъде актуализиран. Такова нещо не е имало даже от времената на Жан Виденов", коментира в интервю за Радио Пловдив икономистът проф. Боян Дуранкев. Той добави, че планираният икономически растеж не е висок, а умерен, "защото високият икономически растеж е от 6% нагоре".
Според проф. Дуранкев в бюджета, спрямо предни години, има доста голяма промяна от гледна точка на динамиката на цените. "Това всъщност става бюджет с ръст, базиран на инфлацията", поясни икономистът.
Той беше категоричен, че "младите момчета и момичета в управлението ще трябва да се справят с елементите на дълбоката държава – като най-тежката от тези характеристики е корупцията".
Относно ръстът на минималната заплата от 650 лв. на 710 лева проф. Дуранкев прогнозира, че няма как да се случи само в този размер. "Това увеличение не покрива инфлацията и след натиск на опозицита, главно на ГЕРБ, ще се стигне до минимална заплата 730 – 740 лева".
Икономистът добави, че трябва да се оправи и положението с пенсиите. "Това означава преизчисление и съществено вдигане на минималната пенсия, защото е ясно, че частният бизнес не е плащал осигуровки. Тази практика трябва да се прекрати".
"Тази година ни чакат кръв, пот и сълзи", прогнозира проф. Боян Дуранкев. "Чака ни дефицит от близо 6 милиарда лева. С многото заеми, които имаме и трупаме, започваме да утежняваме бъдещите поколения, което трябва да се прекрати".
Той прогнозира още затягане на коланите през тази година. "Държавата обаче ще бъде щастлива с финансовия пакет – механизмът за възстановяване и устойчовост от ЕС. Това са над 6 миларда евро и още над 4 милиарда от заеми. Следователно държавата трябва да извърши преориентация – до края на март да има пълен анализ как да се промени структурата на икономиката и доходите на гражданите".
"Тази година не трябва да развързваме коланите и да преминаваме към високи харчове", препоръча още веднъж икономистът.
Работещите в Радио Пловдив се включват в националния протест на БНР, БНТ и БТА с искане за увеличение на заплатите. В 12 часа пред сградата на радиото и телевизията представителите на трите медии ще демонстрират недоволството си от ниското заплащане. В същия час митинг под надслов „Трудът в медиите има стойност“ ще блокира кръстовището..
Парламентарната комисия по вътрешни работи изслуша снощи, на закрито заседание, осем полицаи от ГДБОП, които са участвали в акцията срещу контрабанден канал за цигари в Пловдивско. Пред депутатите се явиха и шефът на вътрешна сигурност в МВР, както и отстраненият заместник на ГДБОП Калин Литов. Случаят придоби известност след сигнал на гражданско..
В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварния трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес не..
Вълна от протести започва в страната, съобщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров. Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове. Утре е и протестът заради ниските заплати в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори. Междувременно..
В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..