Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ние не може да сме само лекари, ние сме и хора

Меици от УМБАЛ "Каспела" - архив
Снимка: FaceBook/УМБАЛ Каспела

"Ние не може да сме само лекари, ние сме и хора“. Така студентът по медицина от МУ Пловдив Дейвид Брандт завършва разказа си за едно от дежурствата му в ковид-отделението на УМБАЛ "Каспела". В него се е наложило да помага и в ОАИЛ, където е имало смъртен случай. 

„Това са много неприятни неща, то човек не може да свикне с тази гледка. Много е емоционално“ - обяснява шестокурсникът. А имунизацията срещу човешката болка, по думите му, е разговорът между колегите. 

"В момента 13-14 студенти по медицина работят като доброволци в същото ковид-отделение, но има много и в другите университетски болници", разказа Дейвид. Самият той не е свалял престилката на стажант-лекар в подкрепа на медиците, които лекуват хора с коронавирус, от миналия септември. 

„От тогава няма голяма разлика. Пациентите са си пациенти. Трябва повече внимание да им се обърне, защото хората се страхуват“ – обясни младежът, който идва в Пловдив от Германия, заради обучението по медицина.

Българският му е отличен, благодарение на майка му, която е българка. Разказва, че още в началото на студентството си е искал да стажува, но не си е представял, че ще е по-рано и в по-опасно от обичайните отделения. По думите му, тук васкинираните се различават от неваксинираните още по симптомите. 

„В момента са 30 човека, преди 2 дни изписахме 10, но после отново има нови“, обяснява Дейвид. В смените си той минава с докторите на визитация, проверява сатурацията на пациентите, разговаря с тях, като обръща повече внимание на нуждаещите се от кислородотерапия, проверява кръвните показатели. Помага както на сестрите със сестрински манипулации, така и на санитарките, когато се наложи: 

„Работата е страшно много, почти не можем да смогваме понякога. Когато отделението е пълно, се е случвало да имам мазоли след смяна, защото почти нон стоп съм на крак“ - споделя. Категоричен е, че хората трябва да се ваксинират. Самият той е с бустерна зона. Надява се, че с увеличение на ваксинираните, кризата с коронавируса ще отмине. 

А бъдещето си вижда като кардиолог. За него, казва, че работата в ковид отделението му е помогнала много. Уроците, които е научил като човек пък, са, че трябва да се държи възпитано с пациентите. 

"Като завърша, ще се върна в Германия при семейството си.  Щастлив съм, че съм учил в пловдивския Медицински университет, той е изключително добър" - завършва Дейвид Брандт, засега още стажант-лекар и доброволец в ковид отделение, а след няколко месеца и доктор.

Цялото интервю с него може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търговската война води до негативни последици за всички

До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..

публикувано на 27.01.25 в 10:44
Светлин Тачев

Кабинетът действа синхронно, ще се разберат за бюджета

При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..

публикувано на 27.01.25 в 10:35

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30