Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конфликти и посоки "Точно днес"

Украйна попадна във фокуса на световните медии. Тангентата на конфликта й с Русия оконтрасти въпроси за променения свят, в който всяко разстояние изглежда преодолимо, външни намеси, ексалиращо геополитическо напрежение по оста НАТО-Русия-ЕС в търсене на трудни отговори за въпросите за ефекта от политическата криза и с какво тя заплашва и нас българите. Коментарът е на геополитика и преподавател в СУ „Климент Охридски“ проф. Марин Русев.

С председателя на украинската общност в Пловдив Мариана Имреорова ще разговаряме за начина, по който събитията в Украйна отзвучават в украинската диаспора в Пловдив. И още – какъв код носи информационният поток за същността на украинско-руския проблем  далече от родината и в контактите на украинците с роднините им на хиляди километри от България.

Финансови затруднения, стрес, несигурност, болестно време и корупция в пикови стойности за Европа рамкират средата на обикновения ни живот. В нея с негативен знак добавихме и нови теми като усещане за повишен риск от военни конфликти, които ще рефлектират и върху страната ни на фона на неясни управленски решения в полза на българите.

Как безспорно промененият свят рефлектира върху психичното ни здраве и съществуват ли техники за контролирано въздействие върху степента на тревожност – по темата ще разговаряме с психолога д-р Михайлина Абрашева.

Във времето за култура след 9 ч. ще ви поканим на изложбата на Данчо Григоров в Арт галерия Пловдивски Културен Институт. Неговите рисунки и етюди са обединени под името „Малкото е повече“. Изложбата на художника, който е един от основателите на група „Ръб“, ще бъде открита на 29 януари.

А в рубриката „Добро утро, ден“ и в четвъртък гостува историкът Рада Банялиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13