Над 90 творби от различни артисти, част от най-новите придобивки на Художествена галерия „Станислав Доспевски“ – Пазарджик ще бъдат показани в Зала „2019“ на ул „Гладстон“32.
С изложбата под надслов „Нова българска графика“ галерията гостува на Градска художествена галерия Пловдив.
Експозицията се представя пред публика за първи път, като графичните творби са изцяло от фонда на Пазарджишката галерия.
Директорът на галерията Леон Бабачев подчерта, че идеята за подбора на графичните творби е следствие от нарасналия фонд на галерията през последните години от постъпили като дарения предимно от четирите издания на Националната графична изложба - биенале на името на Георги Герасимов (1905 -1977). В нея досега са участвали над 100 автори от различни поколения и представени повече от 430 творби с разнообразие от теми, концепции и техники - класически и съвременни.
По статут наградените творби остават във фонда на Художествена галерия "Станислав Доспевски". Много от участниците са пожелали да дарят своите произведения, именно тяхната дарителска воля се е оказала решаваща за възможността настоящата изложба да се случи. Само от последното издание са придобити 41 графични листа.
Интервюто - звуковия файл:
Цочо Бояджиев е тазгодишният носител на наградата „Орфеев венец“ за високи постижения в съвременната българска поезия. Носителят на приза „Златна четка“ за най-добро оформление на книга е художникът Ясен Гюзелев. Отличията бяха връчени на официалната церемония на откриването на фестивала „Пловдив чете“ в лятно кино „Орфей“. Цочо..
С концерт на 14 юни, събота, в Първо студио на Радио Пловдив ще продължи турнето на Людмил Ангелов - пиано и Румен Цветков – виола. Те ще представят произведения на Лудвиг ван Бетовен в обработка за виола и пиано. Програмата включва:Лудвиг ван Бетовен Соната в Ла мажор за виолончело и пиано, оп. 69 (обработка за виола от Румен Цветков),..
Тази събота проф. д-р Георги Томов ни разказва за Пловдив и неговата медицина през Средновековието. За храма като лечебница, за светиите като лечители. Любопитно е. Слушайте ни.
За мен винаги е чест и много голямо удоволствие да съм в Пловдив! Не веднъж съм гостувал, тук има прекрасна публика. Надявам се всички да дойдат отново и да изпълним площада. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" световноизвестният цигулар Веско Ешкенази . На 14 юни той е звездата в голям безплатен концерт заедно с Държавна опера -..
Литературният фестивал „Пловдив чете“ започва в тази вечер с тържествена церемония с връчване на награди и концерт на група D2. През настоящата 2025 г. любимият празник на книгата и на четящите хора се провежда в два периода. Фестивалните дни от 13 до 22 юни ще са наситени с интересни културни събития, а програмата през есента (21..