И община Карлово активира план за икономии, като започна от намаление на уличното осветление. А за трайно решаване на проблемите със скъпия ток в общинската МБАЛ „Д-р Киро Попов“, местният парламент гласува поставянето на фотоволтаици на покрива ѝ.
Болницата започва годината с три пъти по-високи сметки за отопление в сравнение с предходния декември. За ток ще трябва да плати 34 677 лева, а за газ – 19 065 лева. С около 300 % по-високи сметки за електричество е ицялата община Карлово, съобщи зам. Кметът Данка Зидарова-Люртова.
С около 300 % по-високи сметки за електричество е и цялата община Карлово: „При приемането на новия бюджет – изчакваме държавния първо, и след това ще е нашият – ние трябва да заложим малко под 2 млн. лева само за електроенергия през годината. 150 хил. лева е сметката ни за декември за общинските административни сгради и уличното осветление в цялата община“ - допълни Люртова.
В момента общината прави разчети и активира план за икономии: "Обсъждаме как осветлението може да се направи да свети през лампа, в каква част да ги изключваме от 11 до 5 сутринта.“ Продължава подмяната на старите и енергоемки осветителни тела с икономично LED осветление. По кметства се проверяват и неправомерно включени консуматори към електрическото захранване.
И ако това са мерки в краткосрочен план, то трайно решение на проблема с цените за отоплението местният парламент в Карлово вече гласува за общинската болница, като учреди възмездно право на строеж за изграждане на фотоволтаична електрическа централа върху покрива ѝ.
„Това, което фирмата ни уверява е, че ще се спестят може би между 30 и 40% благодарение на изградената система“ - посочва Люртова.
Освен централата върху покрива на болницата „Д-р Киро Попов“, над първите три неинвалидни места на паркинга до нея ще бъде изграден навес с две зарядни станции за електромобили. Сумата, която инвеститорът ще внесе в община Карлово за отстъпеното право на строеж за фотоволтаичната централа, ще се вложи в дейности по енергийна ефективност на лечебното заведение. А то ще получава електроенергия на преференциални цени.
Репортаж с подробности може да чуете в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...