Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Синдикат" посреща курсисти за единайсети път

Модерна академия на изкуствата „Синдикат” стартира записванията за своята нова, единадесета, учебна година. Това става след нулевата епидемиологична 2021-ва година и след като "Сдружени пловдивски творци" със своя проект за 11-ти път спечели проект - част от Културния календар на Пловдив.

Тази учебна година е планирана да бъде във времето между месеците март и юни, 2022. Заниманията ще са присъствени, при спазване на всички изисквания. Преподавателите и ръководството имат готовност да използват в учебния процес онлайн ресурси и платформи в случай на нужда.

В Академията могат да се включат безплатно ученици от 8-ми до 12-ти клас. Записванията стават чрез сайта https://academy.bg/ , където могат да се видят условията за записване, темите на програмите, биографиите на преподавателите. Крайният срок е 28-ми февруари.

Програмите са осем - „Творческо писане”, „Графичен дизайн и фотография”, „Модерна музика”, „Съвременни визуални изкуства”, „Екранни изкуства”, „Модерни методи на мислене”, "PR и реклама в областта на изкуствата" и новата - "Културен туризъм". Преподаватели са проф. д-р Галина Лардева, Александър Секулов, Ина Иванова, Анета Русковска, Цанко Чавдаров, Павел Иванов, Лили Русковска, Евгений Тодоров.

Всички програми са актуализирани, всяка една от тях предлага новости. В програмата "Модерна музика" като гост-лектор ще се включи Васил Върбанов.

Учебното съдържание е уникално за България и Европа, програмите са разработени специално за проекта. Всички теми надграждат училищните програми и не са засегнати в тях, ориентирани са към най-съвременните достижения на изкуството, творчеството, мисленето, комуникациите. Във всяка програма задължително присъстват и теми, свързани с българските достижения на съвременното изкуство.

В обучението се използват съвременни иновативни и интерактивни методи на преподаване – електронни ресурси, видео материали, уъркшопове, практически занимания, тренинги, игри, работа в група, сюжетно-ролеви игри, кооперативно обучение, проекто-базирано обучение, посещения на ателиета и културни събития. По време на учебния процес няма оценки, но учебният процес във всяка програма завършва с индивидуални или групови проекти по темите на съответната програма - разработване на инструменти за мислене, изложба, презентации за различни стилове в изкуството, снимане на кратки любителски филми, писане на есета, разработка на проекти и други.

Всеки курсист получава документ - Удостоверение, за премината съответна програма. Организаторите издават и препоръки за кандидатстване в университети.

Учениците, обхванати в проекта, са от пловдивските средни училища и гимназии. Специално внимание тази година ще се отдели към привличането на ученици, лишени от родителска грижа, чрез Комплекса за социални услуги "Княгиня Мария-Луиза". От изключителна важност, именно в контекста на COVID-19, е участието на младите хора в програмите, свързани с културата, модерното мислене, комуникациите - като място, в което те намират смисъл, активност и позитивно развитие в нелеката обстановка на световна пандемия.

Проектът се реализира от 2011 година с подкрепата на Община Пловдив. До този момент са приключили успешно десет учебни години, през които са завършили     1 338 ученика. Събитията на Академията са достигнали до над 1 000 000 души в Пловдив и страната.

В звуковия файл можете да чуете интервю с Анета Русковска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

публикувано на 24.01.25 в 05:46

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36

Лия Петрова ще свири с оркестъра на Опера Пловдив

Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година.  Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран  от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..

публикувано на 22.01.25 в 07:31

Премиера на стихове на Станислава Станоева в "Петното"

Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“.  За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.

публикувано на 21.01.25 в 06:13