Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скъпият ток няма да фалира общини, болници и училища

Проблемът на общините е свързан по- скоро с липсата на утвърдени бюджети, които да им позволят да се разплащат, а не толкова с поскъпването на тока, коментира в интервю за Радио Пловдив енергийният експерт Антон Иванов. роблемът със скъпия ток трябва да бъде решен с новите бюджети за засегнатите институции". 

Изходът от създалата се ситуация с високите сметки за ток, според него , е в компенсаторните мерки, които ще бъдат взети от правителството и насочени към общините и всички засегнати от проблема институции. "Разбира се, всички техни разходи не могат да бъдат изцяло компенсирани от държавата, ще трябва и по ефективно управление", каза Иванов.

Той добави, че по- интересно е защо и какво налага общински болници, училища, градини, културни институции и т.н. да получавт електрически ток по общия ред. "Безспорно отговорът на този проблем изисква по-задълбочен анализ".

Енергийният експерт не смята, че ще се стигне до фалит на общини, болници и.училища, защото "токът все пак не е техният най-голям разход. Трябва да има и вътрешни резерви, а и да се пести".

Антон Иванов открои като български проблем фактът, че  за разлика от редица европейски страни, които подпомагат целево уязвими групи, ние все не успяваме да определим кои са тези групи. "Когато даваме помощи на всички, то те са неефективни и не могат да бъдат усетени съществено. Ако имаме определиние за критични потребители, то помощта може да се насочи към тях и те наистина да усетят подкрепа". 

Енергийният експерт коментира и очакваният към новия състав на КЕВР. "Те са много високи и новите комисари ще трябва в кратки срокове да се ориентират, подготвят и излезат с решения, които да удовлетворят обществото и очакванията му за нов модел на работа. "Какъв ще е този модел не мога да кажа, но всички с интерес ще следим действията на новите членове на регулатора", каза в заключение Ангот Иванов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45