Той коментира исканията на Българската болнична асоциация, Националното сдружение на частните болници, Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение, Асоциацията на университетските болници в България и от Сдружението на общинските болници в България, които настояват за ръст на цените на клиничните пътеки с 25 % през тази година и държавата да покрива сумите над 150 лева за мегаватчас.
„Тази година бюджета за болнична помощ на НЗОК е увеличен с над 250 млн.лв. Ще бъдат увеличени почти всички клинични пътеки. Особено ще се обърне внимание на педиатричните. Парите за болнична помощ са два милиарда 750 милиона 899 хиляди лева. Ще се увеличат парите не само за болнична помощ, но и за извънболнична. Парите за първична извънболнична медицинска помощ ще се увеличат с над 35% , за специализираната – с над 33% и парите за медико-диагностични деаности с над 76%“, каза доцент Георги Йорданов.
Той каза още, че ще се увеличат и средствата за заплащане на медиците. Предвиждат се допълнителнителни трудови възнаграждения за работа на персонала в болниците в извънредна епидемична обстановка. За лекарите и магистър-фармацевтите ще се изплащат по шестстотин лева допълнително, които са отделно от 1000 лева, които се трудят на първа линия. Медицинските сестри, акушерките и лаборантите ще взимат допълнително 360 лева, а санитарите по 120 лева.
70% от болниците ще излязат на печалба
„Ние внимателно следим финансовото състояние на болниците. Както знаете, в условията на извънредна епидемична обстановка, те получават заплащане на исторически принцип, което позволява тази година за първи път доста от болниците да регистрират печалба. Доста от тях – почти 70% ще бъдат на печалба. Тази печалба е повод и за малко притеснение, защото тя говори, че са намалени разходите за медицинска помощ, но за сметка на приходите. Това означава, че по принцип е намален обема на медицинската помощ, което е нормално за време на пандемия, тъй като няколко пъти са ограничавани плановите операции“, обясни още доцент Йорданов.
Ще се обсъжда дали се налага промяна в стандарта за спешна помощ
Проверката в спешна помощ, която беше разпоредена след трагичния случай в болницата във Враца, ще определи дали има нужда от промяна в стандартите.
Целта на проверката, е да се види дали е спазен медицинският стандарт. Но има и друго важно нещо – когато виждаш, че явно един човек е в тежко здравословно състояние и трябва да му се окаже спешно медицинска помощ, захвърляш образно казано документите и оказваш помощта. Защото пациентът трябва да получи всичко това, което е възможно за запазване на неговия живот. Не приемам обяснения, че трябва да се чекира, да се регистрира, да се види дали е здравно осигурен. Още повече, че спешната медицинска помощ се оказва на всеки, независимо от неговия здравноосигурителен статус“, подчерта още доцент Йорданов.
Заместник-министърът посочи още, че вероятно зелените ковид сертификати ще бъдат премахнати до месец и половина два. Той обаче допълни, че България върви с 6 месеца назад в развитието на заболяването в сравнение с други европейски държави. Това се дължи на факта, че има изключително малък процент ваксинирани.
Цялото интервю с доцент Георги Йорданов можете да чуете в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..