Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има увеличение на цените на клиничните пътеки

| обновено на 03.02.22 в 11:19
Георги Йорданов
Снимка: БГНЕС

Правителството разглежда ситуацията и е готово да реагира там, където трябва да се реагира, това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Георги Йорданов, заместник-министър на здравеопазването.

Той коментира исканията на Българската болнична асоциация, Националното сдружение на частните болници, Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение, Асоциацията на университетските болници в България и от Сдружението на общинските болници в България, които настояват за ръст на цените на клиничните пътеки с 25 % през тази година и държавата да покрива сумите над 150 лева за мегаватчас.

„Тази година бюджета за болнична помощ на НЗОК е увеличен с над 250 млн.лв. Ще бъдат увеличени почти всички клинични пътеки. Особено ще се обърне внимание на педиатричните. Парите за болнична помощ са два милиарда 750 милиона 899 хиляди лева. Ще се увеличат парите не само за болнична помощ, но и за извънболнична. Парите за първична извънболнична медицинска помощ ще се увеличат с над 35% , за специализираната – с над 33% и парите за медико-диагностични деаности  с над 76%“, каза доцент Георги Йорданов.

Той каза още, че ще се увеличат и средствата за заплащане на медиците. Предвиждат се допълнителнителни трудови възнаграждения за работа на персонала в болниците в извънредна епидемична обстановка. За лекарите и магистър-фармацевтите ще се изплащат по шестстотин лева допълнително, които са отделно от 1000 лева, които се трудят на първа линия. Медицинските сестри, акушерките и лаборантите ще взимат допълнително 360 лева, а санитарите по 120 лева.

70% от болниците ще излязат на печалба

„Ние внимателно следим финансовото състояние на болниците. Както знаете, в условията на извънредна епидемична обстановка, те получават заплащане на исторически принцип, което позволява тази година за първи път доста от болниците да регистрират печалба. Доста от тях – почти 70% ще бъдат на печалба. Тази печалба е повод и за малко притеснение, защото тя говори, че са намалени разходите за медицинска помощ, но за сметка на приходите. Това означава, че по принцип е намален обема на медицинската помощ, което е нормално за време на пандемия, тъй като няколко пъти са ограничавани плановите операции“, обясни още доцент Йорданов.

Ще се обсъжда дали се налага промяна в стандарта за спешна помощ

Проверката в спешна помощ, която беше разпоредена след трагичния случай в болницата във Враца, ще определи дали има нужда от промяна в стандартите.

Целта на проверката, е да се види дали е спазен медицинският стандарт. Но има и друго важно нещо – когато виждаш, че явно един човек е в тежко здравословно състояние и трябва да му се окаже спешно медицинска помощ, захвърляш образно казано документите и оказваш помощта. Защото пациентът трябва да получи всичко това, което е възможно за запазване на неговия живот. Не приемам обяснения, че трябва да се чекира, да се регистрира, да се види дали е здравно осигурен. Още повече, че спешната медицинска помощ се оказва на всеки, независимо от неговия здравноосигурителен статус“, подчерта още доцент Йорданов.

Заместник-министърът посочи още, че вероятно зелените ковид сертификати ще бъдат премахнати до месец и половина два. Той обаче допълни, че България върви с 6 месеца назад в развитието на заболяването в сравнение с други европейски държави. Това се дължи на факта, че има изключително малък процент ваксинирани.

Цялото интервю с доцент Георги Йорданов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52