Според него в рамките на зимата е трудно да се говори за пик на цените на тока, защото цените и на природния газ, и на електрическата енергия в голяма степен зависят от метеорологичните условия.
" До момента видяхме, че имахме сравнително топъл януари, което в известна степен помогна за овладяване на ръста - тогава бяха сравнително стабилни, но февруари и март винаги могат да ни се изненадат, така че е трудно да се правят прогнози на този етап за достигнат пик. За момента изглежда като цените да са доста под тези, които видяхме през декември, но остават около нивата си от октомври и ноември. Това е прогнозата и за следващите месеци. Винаги може да има неприятни изненади от времето".
По думите му по-големият проблем е че дори и след края на зимата едвали цените ще се върнат до нивата от 2019 - 2020 година, даже напротив, очаква се по-дълъг период на запазване на сравнително високи цени в сравнение с тези, които сме свикнали да виждаме през последните две години.
Той обясни, че причината за това е изключително високото търсене на енергийни рисурси, което не може да се задоволи от предлагането. Възстановянето на икономиката значително изпревари възможностите за енергийни доставки.
"Разминаването между търсене и предлагане води до по-високите цени. Част от причината е възстановяване от пандемията от предходните две години, а другата част от причината е, че през последните години инвестициите в добив и проучване на природен газ, петрол и други енергийни ресурси всъщност са сравнително ниски, защото голяма част от политиката в света е насочена към намаляване на използването на фосилни горива".
В коментар за бюджета, който ще влезе в сила от 1 април, Стайков каза, че не вижда някакъв сериозен проблем още повече, че реалният бюджет ще го видим в средата на годината.
В прикачения звуков файл може да чуете цялото интервю, както и анализ на експерта за ситуацията с високите сметки за електроенергия на общините, болниците и учебните заведения и възможните решения за това.
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..
На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..
Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..
Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят. В Пловдив и региона..
Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген. Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...