Депутатите от ГЕРБ-СДС и ДПС не подкрепиха днес предложението за създаване на временна комисия, която да разглежда промени в Конституцията, свързани с правата на гражданите, независимостта и отчетността на съдебната власт. Това стана, след като не бе изпълнено искането им да има двама съпредседатели на временната комисия като единия да е от ГЕРБ-СДС.
"Този отказ подхранва подозрението, че на по-късен етап, при гледането на конкретни текстове от Основния закон, няма да бъдат събрани необходимите 160 гласа/ включително и от опозицията/, за изменение на Конституцията", коментира пред Радио Пловдив Иван Брегов, правен експерт от Института за пазарна икономика.
"Ние помним добре какво се случи в периода 2014-2015 г., когато последно бе ревизирана българската Конституция. Тогава ДПС водиха много умела битка срещу тези реформи, ползвайки разбира се силите на други по-малки политически партии като АБВ, а отчасти и използвайки мощта на ГЕРБ, за да променят постоянно баланса на силите. Така че, няма да се учудя, ако ДПС успее да влезе в някакви преговори, по-сериозни. Както знаем, през годината предстоят няколко избора-на конституционни съдии, на инспектори и на нови членове във ВСС", припомни Брегов.
"Изключително важно е прокуратурата да остане част от съдебната система", смята Брегов. "Защото ние сме длъжни да обезпечим по-добрата работа и по-добрите условия на работа на редовите прокурори. Не бива нито да ги подценяваме, нито да ги превръщаме в някакъв придатък към изпълнителната власт. Слава Богу, такива идеи вече биват по-скоро оставяни на заден план.
Иван Брегов смята за погрешно политическо решение искането на оставката на главния прокурор Иван Гешев.
"Мисля, че управляващите се вкарват сами в един много удобен, но неприятен капан, който ще им изиграе лоша шега. Когато искаш от парламентарната трибуна оставката на главния прокурор, ти показваш някакъв вид немощ и даваш повод ръководството на българската прокуратура да пуска жалби и оплаквания по всички възможни международни организации. По-скоро трябваше търпеливо да изчакат произнасянето на Конституционния съд за това дали министърът на правосъдието може да внася в пленума на ВССискане за отстраняване на главния прокурор", коментира Иван Брегов.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..