Вернисаж под наслова Fight на артистите от Print nest studio ще открие днес следобед изложбата им в Галерия U-P.A.R.K. в Пловдив. Трима художници от Северна Македония и един българин, идващи от ателиетата на Националната художествена академия в София, основават студиото. Това са Зоран Мише, Павел Целкоски, Горан Тричковски и Васил Ангелов. През 2015-та година към тях се присъединява още един български художник – Иван Матеев. Всеки от авторите използва различен подход и формат като изразно средство. Общото на артистичната петорка е, че е влюбена в графиката. С традиционните техники, които използват в експозициите си, художниците създават форми и пространства със силни внушения в синхрон с темите, които поставят на фокус. В новата си изложба графиките им „разсъждават“ върху смисъла на Борба.
„Процесът на създаване е борба“ – казват те и допълват: „Борбата с технологията, времето, планираните и неочаквани събития, емоциите, които съпътстват автора в процеса на създаване. Вътрешната борба да не захвърлиш всичко, което си направил до момента. Борбата срещу изкушението да започнеш нещо ново.“ Творбите им едновременно поставят, но и се стремят да намерят отговор и на въпросите „Защо трябва да се борим?“, “Защо не се пуснем по течението?”.
Fight ще очаква в галерията любители на съвременната графика до 18 февруари.
Починал е големият пловдивски художник Минчо Панайотов . Това съобщи в социалните мрежи бившата председателка на Дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева. "Напусна ни любим човек, приятел и талантлив художник. Съболезнования на семейството му! Мир и светлина на душата му!", написа тя. Минчо Панайотов е роден на 13 ноември..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 16.08. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Николай Лилиев. Ридаят скръбни ветрове. Избрани творби. 224 стр., 4А, Български писател, 2025. Антология на сирийския разказ. 240 стр., ,4А, УИ „Св. К. Охридски“, 2025. Фредерик Бгбеде. Един..
Сборният моноспектакъл "Мариус 50" ще бъде представен на сцената на Античния театър в Пловдив тази вечер. Спектакълът трябваше да се състои на 6 август, но поради лошото време бе отложен за днес. Мариус Куркински ще представи продукция от всички 11 солови акции в кариерата си до момента - от "Дон Жуан", "Песен на песните" и "Дамата с кученцето",..
Да поохладим страстите геополитически с един разказ за Шамбала. Предлагат ви го "Срещи" - те и издателят Валентин Марков. А питането си остава - какво е Шамбала? Тайнствена земя някъде из Хималаите, мистериозно царство, "чиста земя"? Легендите за този кръгообразен град, обкръжен от 8 заснежени планини, според някои, са от хиляди години......
"Под месечината, огромна като тиква" - втория роман на Боян Йорданов издаде отново Жанет 45. След "Възлюбените" тук действието започва в края на XIX и се развива до 1953 година. Представяме с писателя героите и историята, която тръгва от борбата за Македония и стига до "светлината на оръфаната месечина". „На прага на двайсети век, в малкото..