Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стремим се да отстояваме правата на пациентите ни

Бюджетът за дентална помощ трябва да е 260 милиона

Снимка: Личен архив


Денталната помощ и пандемията от COVID,  средствата от бюджета на НЗОК  - ще  покрият ли високата инфлация и на какво могат да разчитат стоматолози и пациенти през 2022 година - коментира в програма "Точно днес" д-р Николай Шарков, председател на УС на БЗС.

Той припомни, че съсловната организация продължава да  отстоява основните правила в здравеопазването – достъпност, качество и достатъчност, но достатъчността наистина е нещо, което отсъства в пакета дейности за здравно осигурени лица над 18  години. 

Според него обаче, децата до 18 години ползват един стабилен пакет, който напълно удолетворява нуждите, стига родителите да заведат децата си на зъболекар.

" Това е един преглед годишно и 4 дейности, които включват пломби, екстракция на времени зъби или постоянни, които включват усложнения на кариеса на временни и постоянни зъби. При възрастните обаче, нещата не са точно така. Те имат право на един преглед и три дейности, които са еднообразни - или пломби, или вадене на зъби, или комбинация от тях."

Новинта е, че тази година съюзът е успял да се пребори за нова дейност за пациенти над 18 години.

"Ние вкарваме нова дейност за лицата над 18 години. Това е обща анестезия на пациенти с психични проблеми. Това съществуваще до момента за децата до 18 години. Това е една стъпка, която е благодарение  на БЗС."

По отношение на програмата за цялостно зъбно протезиране той уточни, че тя ще продължи и през тази година.

Д-р Шарков коментира и проектобюджета за дентална помощ като част от доболничната помощ.

"Навсякъде се тръби, че се увеличава бюджетът на доболничната помощ с 30 %. Денталната медицина е в доболничната помощ. Явно, че като се говори за увеличениет на доболничната помощ,  не се взима предвид денталната помощ по задължителното здравно осигуряване, защото увеличението на бюджета според изчисленията на НЗОК е с  малко над 11%. Само че дори и при тези 11% е допусната една грешка. И веднага ще ви кажа за грешката. Ние през 2021 години изработихме 229 милиона лева, а  базата за увеличение на бюджета с 11 % е 215 милиона - бюджетът, който бе актуализиран през септември 2021 година, тоест виждате несъответствие между изработеното и това, което предлага касата. Като се направи преизчисление се вижда, че на практика бюджетът за дентална помощ е увеличен само с 4,5% при условие, че за останалите сектори в доболничната помощ бюджетът, както твърдят  политиците и касата, се увеличава. с 30%. Има несъответствие и отново денталната помощ стои в периферията на полизрението на политиците".

Д-р Шарков е категоричен, че денталната  помощ е един от основните елементи на здравеопазването в България и е стратегически елемент. Според него през настоящата година нито ще се намалят дейности, нито пациента ще бъде ощетен.

Ние категорично ще се борим и ще отстояваме нашата теза, че бюджетът за дентална помощ трябва да бъде близо до 260 милиона лева, за да може да се покрие не само инфлацията, но и скокът на енергоносителиите, който се отразява на цената на материали и нашите непреки разходи. 

Според д-р Шарков всичко това  няма да се отрази на пациентите. Той съобщи, че по време на пандемията стоматолозите не са затворили кабинетите си и са продължили да обслужват своите пациенти при строго спазване на всички мерки, но посещаемостта е намаляла с близо 30-40%.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пълната упойка трябва да е краен метод при зъболекарите

Твърде много се преекспонира необходимостта от прилагането на пълна упойка при дентални дейности. Темата е изключително сериозна, защото не винаги това е  най-добрият или най-необходимият вариант да се тушира негативното отношение на децата към денталните манипулаци, коментира в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" д-р Веселка..

публикувано на 08.04.25 в 15:27

Искаме да анулират всички 1500 пропуска за Стария град

Как ще се паркира занапред с новите правила на общината в Стария град, по темата разговаряме с хотелиера Христо Гюлев от Сдружението на собствениците, живущите, работещите и инвеститорите в Старинен Пловдив. Гюлев каза, че живее и работи от 2016 година в Стария град. Той посочи, че не разбира защо всяка година се случва едно и също нещо, "някой..

публикувано на 08.04.25 в 15:23

Има сериозна воля да бъде спряна войната по пътищата

Идентифициране на опасните пътни участъци, проверки с необозначени автомобили по пътищата и улесняване на процедурата за налагане на глоби – това са основните предложения, които МВР ще подложи на обсъждане на днешното правителствено заседание. Тези мерки бяха изтъкнати от вътрешния министър Даниел Митов, който присъства на годишния отчет на..

публикувано на 08.04.25 в 12:08

Предстои световна рецесия заради политиката на Тръмп

Предстои световна рецесия заради политиката на американския президент Доналд Тръмп, ако тя се запази такава. Това прогнозира икономическият анализатор Красен Станчев и допълни, че това ще може да се види поне след като измине едно тримесечие.   Подчерта, че не знае дали рецесията ще бъде толкова силна, колкото беше по време на пандемията,..

публикувано на 08.04.25 в 10:51

Кметът на р-н "Тракия" иска поне 30 млн.лв. бюджет за годината

За децентрализация на районните администрации настояват районни кметове в Пловдив дни преди да бъде обявен за обществено обсъждане проекта на бюджет на Община Пловдив. Те са обезпокоени от информацията, която циркулира в общесвеното пространство, че тази година за всеки един от районите ще бъдат отпуснати по 500 хиляди лева. В интервю за..

публикувано на 08.04.25 в 09:37