Членове на инициативния комитет за спиране на кариерите в Белащица отново блокираха тази сутрин пътя между кариерите и селото, в опит да спрат тежкотоварни камиони, които превозват инертни материали.
Около 20 камиона на двете фирми в момента не могат да преминат блокадата, която продължава вече 10 часа. Дежурните полицейски екипи пропускат леките автомобили и в двете посоки. От инициативния комитет „Стоп на кариерите в Белащица“ обясняват, че блокадата ще продължи, докато не се изясни как при изтекъл срок на договорите дейността не спира.
Членовете на инициативния комитет са блокирали с плакати и транспаранти пътя за камионите, но пропускат леките автомобили.
На място малко преди 18 ч. пристигна вицепремиерът и екоминистър Борислав Сандов. Той трябва да обяви и резултатите на спешната проверка, която РИОСВ – Пловдив започна на обед. Екип на екоинспекцията дойде на място, за да провери сигналите на граждани, че кариерите работят, въпреки че концесията им е изтекла. РИОСВ – Пловдив е препратила сигналите и до Министерството на енергетиката, в чиято компетенция са концесиите за добив на подземни богатства.
Припомняме, че в петък с бариери и охрана от фирмата „Европейски Пътища“ спряха достъпа на граждани от Инициативния комитет „Стоп на кариерите в Белащица“ към каменните кариери. Там инициаторите бяха обявили акция по символично залесяване на разкопаните планински хълмове, ползвани в продължение на 50 години за добив на инертни материали.
Инж. Гинка Маринова от "Европейски пътища" подчерта пред Радио Пловдив, че концесията е приключила, но на собствен терен на фирмата работи трошачно-сортировъчна инсталация, която работи с вече натрупания материал.
"Тази инсталация е от 70 години и тя продължава да работи. Тя не е част от концесията, а е нещо различно. Камионите, които са блокирани сега, товарят продукцията, която се преработва в трошачно-сортировъчната инсталация", посочи инж. Маринова.
Областният управител Йордан Иванов, също който дойде на мястото заяви, че след като е спряла концесията, за да работи инсталацията трябва да има оценка на въздействието върху околната среда. Такава не е налице и затова е издадено предписание, а на този етап в обработката на материалите трябва да се преустанови.В двора на Аграрния университет в Пловдив се проведе Национална юбилейна изложба на каракачански кучета по повод 20 години от официалното признаване на породата. Каракачанското куче е официално признато като първата автохтонна порода селскостопанско животно у нас на 10 август 2005 г. от Комисия по породи животни към Министерството на земеделието..
Амнезията и цинизмът все повече завладяват върховете на българската политика. Това заяви пред журналисти в Пазарджик президентът Румен Радев. "Точно тези, които опорочиха изборите. Техните партии излъчват членовете в избирателни комисии, които надписват протоколи, крият бюлетини, купуват гласове, притискат бизнеси и съблазняват кметове..
436 абсолвенти от Филологическия факултет на Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ получиха дипломите си на тържествена промоция на випуск 2025 в спортната зала на висшето училище. Обръщение към абсолвентите отправи журналистката и авторка на книги с проза и поезия Екатерина Костова, също възпитаник на факултета. „Когато аз..
При силен интерес активисти на инициативата Гората.бг раздадоха в Пловдив 30 000 дръвчета на желаещите да ги засадят. Акцията бе на бул. „Свобода“ до Братската могила. Следобед кампанията на Гората.бг продължи с раздаването на 12 000 фиданки в Карлово. От Гората.бг посочват, че повечето фиданки са високи между 40 – 160 см, оптимални..
47-годишен мъж е намерен мъртъв в дома му в Карлово, съобщават от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Около 11 30 часа вчера в регионалната служба в Пловдив е получено съобщение за дим от апартамент в Карлово. Пристигналият спасителен екип е открил в жилището загинал мъж на 47 г. Причината за пожара е незагасена..