Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Саморегулирана към безопасност пандемия няма

„Въпреки голямата заразност на вируса, не можем да очакваме бързо решение на епидемията, защото излязоха доста неприятни изследвания. От Омикрон не се формира специфичен имунитет и доста скоро след оздравяване може да се получи реинфекция. В България има много по-малко ваксинирани хора, отколкото в други държави, което дава възможност на вируса да циркулира много по-свободно. Освен това у нас дойде и новият подвариант на Омикрон, който генетично е доста по-различен от него, отколкото Омикрон е различен от Алфа варианта“. Това подчерта експертът по приложна статистика в сферата на медицината и енергетиката д-р Лъчезар Томов.

По думите му това, което отличава България е, че трафикът между градовете е много по-слаб, отколкото в другите държави и това създава условия за много по-продължителна вълна на пандемията.  

„Моите прогнози са краткосрочни. При всяка смяна на режима се прави нова прогноза при конкретните условия, но в момента срокът на смяна на режима не е предсказуем, защото има  непрекъснато изникване на нови мутанти и неадаптивно население, което отказва да вземе своето участие в потушаването на епидемията. У нас не може да се прави класическа дългосрочна прогноза, а само прогноза в рамките на два-три месеца“.

Лъчезар Томов бе категоричен, че за да се направи статистика на смъртността, тя трябва да бъде отчетена по възрастови групи и по придружаващи заболявания, за да се сравнява отчетената статистика в отделните  болници.

 „Ако в една болница има само 20-годишни, а в другата - само 70-годишни, все едно е да се сравняват круши с ябълки. Пандемичният контрол във всяка държава трябва да бъде насочен към броя заразени – към броя копия репликации на вируса. Всяка репликация на вируса увеличава риска от появата на вариант, който да не бъде хванат от ваксини. Преминаването към по-лек вариант е щастлива случайност, а не – еволюционна логика. Еволюцията е случаен процес и в нея логиката изобщо не е проста за разбиране“.

Факторите, които удължават в съвременното общество  една епидемия, са огромната гъстота на населението, огромният трафик и огромният брой имунокомпрометирани хора, в чиито тела могат да възникнат мутации.

Д-р Томов заяви още, че  бременните жени са с потисната имунна система и затова са в риск от всяко заразно заболяване. „В САЩ имунизират бременните дори срещу грип и то с жива ваксина, но у нас това не се прави и затова дадохме немалко жертви“.

Не си създаваме условия за края на епидемията с масово ваксиниране.

„Саморегулирането на пандемията не е в посоката, която искаме. Саморегулиране на пандемия към безопасност в исторически план няма. Нито чумата, нито холерата, нито морбилито са ставали по-безопасни през вековете. Това става в рамките на десетки хиляди години и е много бавен процес. За успехите трябва да се работи разумно и дългосрочно“, подчерта още д-р Лъчезар Томов. 

Интервюто - в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Благотворителен концерт в подкрепа на 11-годишната София

Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..

публикувано на 19.12.24 в 16:47

Младият предприемач на Пловдив "омагьосал" самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36